Aktuality

Zítra se po Pardubicích rozjedou první sdílené elektrokoloběžky

O

 

byvatelé města budou moci od zítřejšího dne kromě sdílených kol využívat také elektrické koloběžky. Společnost Bolt, která bude na území města tuto službu provozovat, rozmístí na vybraných stanovištích zprvu na 150 kusů tohoto dopravního prostředku, který si zájemci budou moci vypůjčit přes speciální mobilní aplikaci.

„Sdílené elektrické koloběžky jsou v současné době již standardní službou v mnoha městech, bylo by jen otázkou času, kdy by se objevily také v Pardubicích. Využili jsme proto možnost spolupráce s firmou Bolt a domluvili se na podmínkách, jejichž prostřednictvím chceme provoz na území města regulovat. Věřím, že se nám díky nastaveným pravidlům podaří zajistit pro všechny zúčastněné s novou službou pouze pozitivní zkušenost,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš s tím, že sdílené elektrokoloběžky budou na území Pardubic provozovány bez finanční účasti města.

Systém výpůjčky koloběžek bude fungovat podobně jako u sdílených kol. Stačí si stáhnout mobilní aplikaci, zaregistrovat se a pak už jen odemknout příslušný stroj. „K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód viditelně umístěný přímo na stroji. Informace o tom, kde je kolik koloběžek k dispozici, zájemce zjistí po předchozí registraci právě v mobilní aplikaci, kde jsou navíc uveřejněna také veškerá rychlostní omezení i pokyny k jízdě. Momentálně jsme po Pardubicích rozmístili na 150 koloběžek, jejich počet i virtuální stanoviště jsme však připraveni dle potřeb zájemců průběžně upravovat,“ dodává za společnost Bolt regionální manažer firmy pro střední a východní Evropu Roman Sysel s tím, že na jedno nabití je možné na stroji ujet v průměru 30 kilometrů.

Každá elektrokoloběžka má v sobě zabudované GPS, což provozovateli umožní mít přehled o tom, zda je zaparkována na správném místě. V případě, že uživatel stroj odstaví mimo virtuální stanoviště vyznačené v aplikaci, bude mu udělena pokuta ve výši 750 korun, parkovací plochy se přitom nacházejí v blízkosti cyklistických stojanů nebo při okrajích chodníků. Minuta jízdy vyjde na 4 koruny, po 5 minutách jízdy se cena za každou další minutu sníží na 3 koruny, přičemž platba za půjčení koloběžky bude uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci. Ti, kteří by si koloběžku rádi vypůjčili na delší dobu, mohou využít celodenní jízdné.

Parkovací plochy budou stejně jako v případě sdílených kol virtuální a uživatelé je najdou v mobilní aplikaci Bolt (Taxify) a na webu firmy. Před začátkem první jízdy jsou jezdci zobrazeny zásady bezpečného parkování a bezpečnostní pokyny, kterými by se v průběhu jízdy měl řídit. Bezpečnostní instrukce si přitom uživatelé mohou zobrazit před každou jízdou. Výpůjčky bude možné realizovat pouze přes aplikaci, v níž budou vyznačena také území, kam budou mít koloběžky vstup zakázán, nejen z hlediska jízdy, ale i parkování. Rychlostní limity na deset kilometrů v hodině budou platit na určitých místech zahrnujících veřejná prostranství, pěší zóny i některé parky, zcela bez stanovišť pak budou Městská památková rezervace, park Na Špici, náměstí Čs. legií, park Pod Vinicí, Bubeníkovy sady, okolí jezera Bajkal či městský hřbitov.