AktualityKulturní akce

V Poličce si připomínají zapomenutého rodáka – výsadkáře Vladimíra Škachu!

Snad každý zná výsadkářské skupiny Anthropoid a Silver A, které během druhé světové války provedly úspěšný atentát na Heydricha. V noci 29.12. 1941 byla nad protektorátem vysazena ale ještě jedna skupina – Silver B., jejímž členem byl i poličský rodák Vladimír Škacha.

„Ačkoliv v mnoha knihách je Silver B připomínán – právě v okamžiku výsadku – více se už o něm nemluví. Zatímco první dvě skupiny svůj úkol splnily, výsadek Silver B provázela smůla – vysílačka se při dopadu rozbila a kontaktní adresy nefungovaly, oba odbojáři za složitých podmínek a s podporou mnoha vlastenců unikali před gestapem.“ obeznámil důvody opomíjení třetí skupiny historik PhDr. David Junek.

Osudy poličského výsadkáře Vladimíra Škachy byly připomenuty v knize Dějiny města Poličky (2015) a o dva roky později na muzejní výstavě Národ se bránil. Nyní byla díky iniciativě plzeňského zájemce o odboj a keškaře Přemysla Černého připravena a městem Polička uhrazena pamětní deska na rohovém domě ulic Hegerova a 9. května (č.p. 491). Odhalení pamětní desky proběhne v pátek 30. září 2022 v 17. hod. za přítomnosti čestné stráže 43. výsadkového pluku Chrudim, který je pokračovatelem tradic čs. parašutistů,     k nimž patřil i výsadek Silver B. Poté bude následovat v muzeu beseda s ukázkami výzbroje výsadkářů české armády.

Strhující popis běžné každodenní, ale smrtí zaplacené, odbojové činnosti Vladimíra Škachy nabízí kniha pracovníka Moravského zemského muzea v Brně Jana Břečky: Silver B neodpovídá, 2004, 2022. Knihu si můžete zakoupit v Městském muzeu a galerii Polička.

Více na www.cbmpolicka.cz