Aktuality

Zdechovský obdržel stříbrnou medaili za posilování vztahů s Marokem

 

Štrasburk – Předseda Sněmovny reprezentantů Marockého království Rachid Talbih Alami udělil europoslanci Tomáši Zdechovskému (EPP, KDU-ČSL) stříbrnou medaili za dlouhodobé rozvíjení vztahů mezi Evropskou unií a Marokem. Podle Zdechovského je důležité i do budoucna hledat konstruktivní řešení, která budou výhodná pro obě strany.

„Velmi si vážím ocenění, které jsem obdržel od jednoho z nejrespektovanějšího politiků v Maroku. Beru to jako poděkování za mé dosavadní úsilí v posilování vztahů mezi EU a Marokem. Musíme i nadále podporovat dialog mezi státy v regionu a investovat do vzdělání a infrastruktury,“ komentuje Zdechovský s tím, že v současné době zde běží několik desítek projektů za miliardy eur.

Evropská unie podporuje stabilitu v celém regionu Magrebu. Maroko patří mezi její nejdůležitější partnery v této oblasti. „Jakákoliv destabilizace Magrebu velmi ovlivňuje a bude ovlivňovat EU a její stabilitu. Bylo tomu opakovaně již v době konfliktu o Západní Saharu. Pokud by došlo ke konfliktu, začne masová migrace do EU, to by určitě změnilo politickou mapu EU, ale i Českou republiku. A to si nikdo nepřeje,“ doplňuje Zdechovský, jenž je v Evropském parlamentu místopředsedou kontrolního rozpočtového výboru (CONT).

Maroko tento týden ve Štrasburku oficiálně převzalo předsednictví Parlamentního shromáždění Unie pro Středomoří (AP-UfM). Slavnostní předání se uskutečnilo během zasedání středomořské delegace, kterému předsedala předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola.

Při této příležitosti Alami, jako nový předseda tohoto středomořského parlamentního shromáždění, představil politické priority marockého předsednictví, které chce v následujících měsících naplňovat. Shromáždění nabízí příležitost k mnohostranné spolupráci mezi volenými zástupci Evropské unie a jejich středomořských partnerských zemí.