Pardubicko

Z pěti krajů má letos nejlepší mladé chemiky ten Pardubický

 

17. ročník regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, které pořádá Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích (SPŠCH), zná své vítěze. Ve všech soutěžních kategoriích obsadily první místa základní školy z Pardubického kraje. Chemickému klání dominovala ZŠ Pardubice-Polabiny 3, které se podařilo vyhrát nejen soutěž jednotlivců a učitelů, ale získala i titul nejúspěšnější školy.

Soutěž probíhala od září loňského roku a skládala se z dvoukolového testování teoretických znalostí a praktické zkoušky laboratorních dovedností. Pro žákovské týmy se uskutečnila také soutěž projektů. Celkem se klání zúčastnilo rekordních 7 600 žáků osmých a devátých tříd z 205 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Nejlépe si vedli žáci a učitelé z Pardubického kraje.

Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 21. března 2024 v pardubickém ABC klubu a mělo podobu společenské události. Ředitel pořádající SPŠCH Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže pogratulovali žákům i učitelům k dosaženým úspěchům a poté jim předali hodnotné ceny. Oceněni byli soutěžící ve čtyřech kategoriích.

V nejprestižnější kategorii jednotlivců zvítězil Matyáš Kořínek ze ZŠ Pardubice-Polabiny 3, jehož škola ovládla soutěž hned ve třech kategoriích. „První místo je pro mě velkým překvapením a vůbec jsem s ním nepočítal. Viděl jsem se někde kolem sedmého místa. Chtěl bych proto poděkovat paní učitelce Monice Hrabánkové, která mě na soutěž skvěle připravila. I když mě chemie moc baví a jde mi skoro sama, podal jsem si přihlášku na stavební průmyslovku a jednou bych se rád stal architektem,“ prozradil nejlepší mladý chemik, který vyhrál tablet od společnosti Synthesia. Cenu mu předala personální ředitelka Synthesie Olga Marečková. Na druhé příčce se umístil Martin Vávra ze ZŠ Otokara Březiny Jaroměřice nad Rokytnou, který si odnesl chytrý telefon od společnosti Glenmark Pharmaceuticals Vysoké Mýto. Třetí místo obsadila Běla Rathouská z pardubické ZŠ Polabiny 3 a odměnou jí byla multifunkční tiskárna od společnosti Lučební závody Draslovka Kolín. První tři žáci získali navíc platební kartu v hodnotě 1 000 Kč od společnosti Kyocera AVX Lanškroun. Oceněno bylo všech třicet finalistů. Sedm nejúspěšnějších postoupilo do celostátního finále, které se uskuteční 13. června 2024 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Soutěž o nejlepší projekt na téma „Zdravá/nezdravá chemie“ přinesla vyrovnaný souboj a kvalitní výkony všech týmů. Vítězný projekt s názvem Podívej se zoubku na zoubek vytvořili žáci ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Jejich práce se zaměřila na faktory ovlivňujícími zvýšenou kazivost chrupu a vynikala nejen precizně zpracovaným obsahem, ale i nápaditou formou prezentace a komunikačními dovednostmi žáků. „Náš projekt vznikl jako prevence proti kazivosti zubů a využití našel přímo na naší škole. Chodili jsme za žáky nižších ročníků, kterým jsme ukazovali různé chemické pokusy – jaké pH jsme naměřili v ústech před jídlem, jaké po jídle, kolik cukru obsahují běžné nápoje nebo jak prospěšné je pro zdraví zubů žvýkání některých žvýkaček. Nakonec jsme dětem dávali zábavný test, abychom zjistili, kolik si toho zapamatovaly,“ uvedla Dagmar Kunkelová, jejíž tým vyhrál přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Cenu jim předal generální ředitel společnosti Explosia Kamil Dudek. Druhé místo obsadila ZŠ Pardubice-Polabiny 3 a odnesla si pipetovací přístroj a sadu plastových pipet od společnosti Eppendorf. Na třetí příčce se umístila ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod, která získala kolekci laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Hodnotnými cenami bylo odměněno všech patnáct zúčastněných týmů.

V soutěži o nejlepšího učitele se královnou pedagogů stala Monika Hrabánková z pardubické ZŠ Polabiny 3, která získala poukaz Odborového svazu ECHO Synthesia na víkendový pobyt v rekreačním středisku Seč. Cenu jí předal proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Mošner. Druhé místo obsadila Marie Skálová ze ZŠ Wolkerova Havlíčkův Brod a třetí pozici vybojovala Dagmar Kunkelová ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Oceněno bylo pět nejúspěšnějších pedagogů, kteří si kromě dárkových balíčků od partnerů soutěže odnesli i platební karty v hodnotě       1 500 Kč od společnosti Kyocera AVX Lanškroun.

Souběžně s učitelskou kategorií byla vyhlášena i soutěž o nejlepší školu, která přinesla stejné výsledky jako kategorie pedagogů. Nejúspěšnější školou se stala ZŠ Pardubice – Polabiny 3, po níž následovala havlíčkobrodská ZŠ Wolkerova a ZŠ Cerekvice nad Loučnou. Prvních pět škol vyhrálo sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass.

V rámci slavnostního předávání cen byla udělena i zvláštní ocenění. Čestné uznání za mimořádné zásluhy v oblasti podpory technického vzdělávání získala společnost Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, kterou zastupoval ředitel společnosti Roman Hrnčíř. Stejné ocenění obdržela i společnost SYNTHOS Kralupy, za niž cenu převzala personální specialistka Irena Krejzová. Čestným uznáním za odbornou garanci byla oceněna také pedagožka SPŠCH Pardubice Dana Hrubošová.

Akci moderoval ředitel Východočeské televize V1 Oldřich Tamáš a slavnostní odpoledne zpříjemňoval doprovodný program v podobě tanečního vystoupení Pohybového studia Hroch. To předvedlo dvě působivé choreografie juniorů, s nimiž uspělo na domácí i zahraniční scéně. Nechyběly ani ukázky efektních pokusů v podání studentů chemické průmyslovky a návštěvníkům byl k dispozici také kadeřnický salon vlasových vizážistů, kde mohli experimentovat se svými účesy.

„Mladý chemik je po sedmnácti letech své existence těsně před branami dospělosti, ale fakticky už dávno dospěl, a to do podoby prestižní a vyhledávané akce, která dokáže mladé lidi pro chemii nadchnout. Svědčí o tom nejen každoroční rekordní účast, ale také dnešní více než dvě stovky lidí v sále. Rádi bychom proto poděkovali všem, kdo se na zdárném průběhu soutěže podílejí. Především žákům a učitelům, kteří upřednostnili radost z poznání a tvůrčí práce před osobním pohodlím a udělali něco navíc. Dále pak partnerům soutěže, kteří stabilní a dlouhodobou podporou umožnili Mladému chemikovi dorůst do dnešních rozměrů. A v neposlední řadě i agentuře Czech marketing, která provázela Mladého chemika od dětských let a pod jejímž organizačním dohledem dospěl do podoby úspěšného celostátního projektu, který se těší stále rostoucí popularitě,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Více informací na

www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

 

 

 

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Regionální kolo SPŠCH Pardubice probíhá pod záštitou Josefa Kozla, člena Rady Pardubického kraje pro oblast školství

Generálními partnery jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Synthesia, a.s., Pardubický kraj, Explosia a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, KYOCERA AVX Components s.r.o.

Hlavním partnerem je Odborový svaz ECHO

Středními partnery jsou Cerea, a.s., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, SYNTHOS Kralupy, a.s., Nadace ORLEN Unipetrol

Partnery jsou VWR International s. r. o., AVEFLOR, a.s., GeoEko, s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Ethanol Energy a.s., Cayman Pharma s.r.o., Gumokov, a.s., Linde Gas a.s., RADKA spol. s.r.o. Pardubice, KAVALIERGLASS, a.s., Ing. Petr Švec – PENTA s.r.o., Eppendorf Czech & Slovakia s.r.o., ZO OS Echo Synthesia, Lach-Ner, s.r.o., Merck spol. s r.o., MERKAT spol. s r. o., Alchimica s.r.o., Statutární město Pardubice, Východočeské divadlo Pardubice, IQLANDIA, o.p.s.

Marketingovým partnerem je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, s.r.o., Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Radio Blaník