Aktuality

I děti umí uvažovat ekologicky

V

e čtvrtek 25. června proběhlo slavnostní předávání cen výhercům soutěže „Výzva pro školáky“, která byla vyhlášena v rámci on-line vysílání akce Den Země pod rouškou. Ocenění školáci se sešli v Historickém sále Evropského spolkového domu Pardubice.

Za běžných okolností by se slavil dubnový Den Země v Pardubicích už po 10. v řadě. Vyhlášení nouzového stavu začátkem března to však tento rok neumožnilo. „S nenadálou situací jsme si ovšem uměli poradit a akci jsme uskutečnili formou on-line vysílání na našem facebookovém profilu. Hlavní myšlenku Dne Země jsme tak poslali rodinám přímo do jejich domovů,“ popsala nastalou situaci Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Pro děti školou povinné z celého Pardubického kraje byla v souvislosti s akcí vyhlášena soutěž „Výzva pro školáky“. Žáci měli za úkol nakreslit obrázek nebo napsat esej na téma ekologie a životního prostředí. Do soutěže přišlo 13 výkresu a tříčlenná komise z nich vybrala 5 výherců. Porota se jednomyslně shodla na prvním místě. Vítězkou soutěže se stala jedenáctiletá Maruška z Litomyšle, která namalovala Vodní vílu. „Vybrala jsem si vodu, protože chci, aby k ní měli lidé větší úctu. Je to pro mě krásný živel,“ popsala význam svého obrázku Maruška a dodala: „Nemám ráda pohled na znečištěnou přírodu a na špinavou vodu už vůbec ne.“ Hlavní cenu, tablet Samsung, kterou věnovala do soutěže Krajská hospodářská komora Pardubického kraje, předala vítězce sama její ředitelka Eva Malinová se slovy: „Byly to všechno moc krásná práce. Obrázky dětí dokazují, že i ony umí uvažovat ekologicky.“

Na druhém místě se umístil devítiletý Tomáš z Ohrazenic u Pardubic, který nakreslil a popsal „Zdravý život na farmě“. Výhru si převzal od radního Pardubického kraje Pavla Šotoly. „Potěšilo mě, že kromě výkresů od jednotlivců, přišlo do soutěže hned 5 prací z jedné školy v Litomyšli. Smyslem vyhlášení výzvy pro školáky v době nouzového stavu bylo, aby nejen děti, ale i dospělí vykročili vstříc změně, dali si předsevzetí a po skončení karantény udělali něco dobrého pro naši planetu,“ vyjádřil se k myšlence soutěže radní Šotola, zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a dodal: „Posláním mezinárodního Dne Země je především prohloubit zájem dětí, mládeže i široké veřejnosti o téma ochrany životního prostředí, a také zlepšit celkový vztah k přírodě.“

Sladkou třetí cenu, pardubický perník s motivem matičky Země v roušce, který do soutěže věnoval Pavel Janoš, si odnesla desetiletá Magdalenka z Pardubic. Čtvrtou oceněnou byla jedenáctiletá Andrejka z Litomyšle a pátým oceněným se stal teprve šestiletý Matouš z Dolní Čermné.