N
emusíte být superhrdina, abyste měnili svět. Můžete být třeba designérka interiérů nebo specialistka na výchovné poradenství s hlavou plnou snů. Nebo dobrovolník, který má hodinu času a rád pomůže smysluplnému projektu. Dokazuje to komunita, která vzniká okolo jednoho vesnického dětského domova. Společná idea dvou drobných žen tu nadchla desítky dalších lidí. Všichni společně tvoří lepší svět pro děti ze zdejšího Domova. A doufají, že budou do budoucna inspirací i pro další instituce.
Podobných míst, která se místní rozhodli zvelebit, je i na Pardubicku mnoho. Pokrýt nejnutnější náklady jim už třetím rokem pomáhají granty v rámci programu Dokážeme víc. Za poslední tři roky už z něj bylo celkovou částkou 9,4 milionu korun podpořeno 257 sousedských projektů. A každý z nich pomáhá dělat naše regiony #silnější.
Jen od začátku léta se díky nim podařilo zrealizovat 75 nápadů za více než 700 tisíc korun. V Jevíčku postavili dětské hřiště, v Plchovicích pořádají programy, které pomohou novým obyvatelům zapojit se do života obce, v obci Orel zkrášlili prostory, kde se setkávají místní, v Květné vytvořili odpočívadlo pro cyklisty a v Kostěnicích vysadili nové stromořadí. Obyčejní lidé ve volném čase, aby podpořili komunitní život ve své obci.
Další ročník grantového projektu, v němž mohou lidé pro své nápady získat až 100 tisíc korun, běží právě nyní. Přihlašovat projekty je možné až do 5. září na webu. Program realizuje Česká spořitelna ve spolupráci s Nadací VIA.
A jak to probíhalo v Krásné Lípě?
Sofie Wernerová, specialistka na výchovné poradenství a ředitelka Dětského domova v Krásné Lípě, má velkou touhu usnadnit místním dětem vstup do reálného života. Designérka Jana Vařechová Holoubková zase sní o tom, vytvářet přírodní terapeutické zahrady. Místa, kde by společnými silami a péčí vzkvétaly nejen rostliny, ale i lidské vztahy. Díky propojení jejich úžasné myšlenky, neutuchajícího elánu a finanční podpory od Nadace Via a ČS vznikla první, a zcela unikátní, komunitní zahrada DivyZná. Do jejího budování se zapojují i desítky různých dobrovolníků, které tento krásný nápad oslovil. Jedinečný projekt, který zatím v Česku nemá obdoby, pomáhá bořit ploty i předsudky.
Plot jako symbol
Běžný život dětí v Domově je poměrně izolovaný. Jejich svět se řídí pravidly, příručkami a nařízeními. Stejně tak sešněrovaný je prostor, který mají děti v Krásné Lípě k dispozici. Budova Domova a jedno umělohmotné hřiště na zahradě.
Symbolicky, jakoby naschvál, přímo za plotem začíná opravdový svět. Nespoutaná příroda plná barev, vůní a života. „Tam, kde končí náš plot, končí obrazně i ústavní výchova a začíná reálný život,“ vysvětluje ředitelka Domova, proč se právě zarostlý plácek za plotem rozhodli zvelebit. „Vnímám jako nesmírně důležité ukázat dětem, jak to venku vypadá. Aby jednou ve společnosti obstály.“
Vlastní kořeny
Sem, do nových prostor za plotem, si děti také budou moct zvát své blízké. „To je i hlavní myšlenka této zahrady. Aby si do dní děti mohly zvát návštěvy. Ať už stávající hostitele, nebo ty, co postupně přibudou,“ těší se Jana.
Zahrada DivyZná však má i další rozměr. „Děti, které nežijí v rodinách, se cítí vykořeněné. A to, že zde na zahradě mohou zasadit strom, který tu ty kořeny zapustí symbolicky i za ně, je pro ně ohromná terapie. Celý život se budou mít kam vracet,“ říká Jana.
Nohy v holinách, hlavy v oblacích
Komunitní zahrada DivyZná vzniká postupně. A samotné budování je pro děti radost. Ty menší se zapojují s neskrývaným nadšením. Teenageři si udržují standardní odstup. Nicméně návštěvy dobrovolníků, kteří sem jezdí se zahradou pomáhat, jsou svátkem pro všechny. Včetně paní ředitelky. „Většina věcí je v současné době o penězích. Ale bez lidí, kteří nám dobrovolně pomáhají, bychom tak velký projekt nikdy nezvládli,“ říká Sofie.
Největší podíl na úspěchu zahrady má Jana, která v Krásné Lípě tráví hodiny a hodiny. Ve volném čase tu navrhuje „motokrosovou dráhu“ pro jahodníky, písečnou dunu, blátivou kuchyňku pro nejmenší děti, ale i relaxační zónu pro teenagery. Organizuje vysazování stromů, dohlíží na bagrování vodních ploch.
Den jinak
Mezi dobrovolníky, kteří přijeli Domovu pomoct, jsou i zaměstnanci z České spořitelny. Více než desítka lidí z celého Ústecka tu celý den seká kopřivy, připravuje záhony a pomáhá dětem sázet keříky. „Bez ochotných nadšených lidí a jejich propojení by to u nás opravdu nešlo. O to víc si těchto manažerů v holinách, teplákách a rukavicích vážím, že si na nás našli čas,“ zmiňuje Sofie.
A společně s lidmi z banky už plánuje, jak děti naučit finanční gramotnosti. „Kvalitní vzdělání je pro tyto děti nejvíc. Pokud se dostanou na školy, mohou s námi v Domově zůstat až do 26 let. A mít tak zázemí, které v tomto věku potřebují,“ vysvětluje ředitelka. A protože si obvykle své sny plní, asi se, při sledování jejích úspěchů, nevidíme naposledy.
Profil České spořitelny
Jsme nejstarší českou bankou, naše kořeny sahají až do roku 1825. Naším cílem je vést jednotlivce, firmy a celou společnost k prosperitě. Jsme největší bankou v České republice s více než 4,5 milionu klientů a zároveň bankou nejdostupnější – disponujeme největší sítí poboček a bankomatů. Máme relevantní nabídku pro všechny typy zákazníků od individuálních klientů a malých a středních firem až po velké korporace a veřejný sektor. Máme významnou roli v poskytování služeb v oblasti finančních trhů. Od roku 2000 jsme součástí evropské bankovní skupiny Erste. Naše postavení nám dovoluje udávat trend v technologických a digitálních inovacích a zavádění nových služeb a produktů.
- Zaujímáme vedoucí tržní pozici v oblasti retailových i firemních úvěrů, hypoték i v celkových vkladech. Našich služeb využívá každá druhá municipalita v České republice.
- Naše internetové a mobilní bankovnictví George má 1,8 milionu uživatelů a je nejvyužívanější bankovní digitální službou na trhu.
- Nadace České spořitelny je největší bankovní nadací v ČR. Zaměřuje se především na systémové změny ve vzdělávání a v sociálním podnikání. Do podpory projektů v těchto oblastech a dalších obecně prospěšných programů investuje každý rok v průměru 60 milionů korun.