Pardubicko

Výstava fotografií na promenádě v Tyršových sadech

0

d poloviny září bude na promenádě v Tyršových sadech k vidění série fotografií pardubického rodáka Romana Vondrouše a Bohumila Křižana, kteří nechybí snad na žádných dostizích v Chuchli či u nás v Pardubicích.

Zveme vás na vernisáž venkovní výstavy, které se zúčastní oba fotografové, ve čtvrtek 17. září v 17 hodin ke kavárně Galerie Café v Tyršových sadech – nechte se pohltit atmosférou dostihů a poznejte tento sport zblízka. Výstava potrvá až do 16. listopadu, podrobnosti o Pardubicích jako Evropském městu koní a s tím souvisejících akcích naleznete na webu města www.pardubice.eu.

 

Roman Vondrouš – rodák z Pardubic je absolventem Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, fotoreportér České tiskové kanceláře a pedagog. Vítěz mezinárodní soutěže World Press Photo 2013 v kategorii Sport, mnohonásobný držitel Czech Press Photo a řady významných světových žurnalistických fotosoutěží. Od roku 2005 je fotoreportérem České tiskové kanceláře v Praze, kde se každodenně věnuje agenturnímu zpravodajství.

„O fotografování dostihů jsem se vážněji začal zajímat ke konci minulého tisíciletí, kdy jsem ještě s kinofilmovými fotoaparáty začal objevovat nevšední kouzlo dostihů. Tehdy to však nebyly pouhé dostihy, které jsem fotograficky zaznamenával, ale jako správný Pardubák jsem nesměl opomenout ani další nejznámější fenomény města sportu. Plochodrážní Zlatou přilbu, basketbal nebo hokejová utkání, a tak,

pokud se naskytla příležitost, snažil jsem se nechybět u žádné ze sportovních akcí, na kterých se daly pořídit zajímavé záběry. Ze všech těchto akcí mne však čím dál více fotograficky oslovovaly dostihy. Po boku dalších výborných sportovních fotografů z Pardubic jsem se v prvních letech snažil zachycovat všechny situace, které mi přišly pod spoušť fotoaparátu. Postupně jsem však začal pořizovat kreativnější záběry, které samotní dostihoví návštěvníci nebo diváci u televizních obrazovek nemají příležitost shlédnout. Toto by však nebylo možné bez absolvování stovek dostihových dní a uvědomění si faktu, že dostihy nejsou pouhým závodem žokejů na koních, ale nabízejí souhru adrenalinu, výtvarné stránky a zajímavých světelných okamžiků”.

 

Bohumil Křižan – další pardubický fotograf byl řadu let aktivním členem v pardubické fotoskupině ALFA, kde od starších kolegů nabíral první fotografické zkušenosti. Po absolvování Vysoké školy ekonomické v Praze se vrátil zpět do Pardubic a právě v té době začínal fotografovat dostihy, které s rodiči navštěvoval již jako dítě. Je zakládajícím členem Dostihového klubu při Dostihovém spolku Pardubice, kde dvě volební období působil jako prezident a následně s přáteli založili dostihovou stáj Syndikát 2007. V současnosti je oficiálním fotografem Jockey clubu a pravidelně spolupracuje s internetovým dostihovým magazínem Gallop reporter.

„Koně nabízejí mnoho emocí, radosti i smutku, ale to jsou právě ty esence, které po dlouhá desetiletí k dostihům patří a vytvářejí jejich neopakovatelnou krásu, kdy během pouhých několika desítek sekund se z outsidera stane šampion, ale i naopak. A právě tyto atributy se snažím ve svých fotografiích zachytit.“