Kulturní akcePardubicko

Vyprodaný 26. ročník Rock for People příští týden nabídne 4 dny plné hudby či pestrý doprovodný program na podporu Ukrajiny

  

Na 500 muzikantů z celého světa a 35 tisíc hudebních fanoušků se už příští týden mezi 15.-18. červnem potkají na vyprodaném festivalu Rock for People. 26. ročník bude letos největším tuzemským festivalem a nabídne ve 4 dnech vystoupení světových hvězd jako jsou Green Day, Fall Out Boy, Royal Blood, Biffy Clyro, Weezer, Sum 41 a Skillet nebo pestrý doprovodný program na ČT art a konferenční stage. Pořadatelé letos do pátečního programu zařadili spolupráci s největším ukrajinským festivalem Atlas, který nabídne kromě pěti UA interpretů zajímavé debaty včetně účasti ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise. Kvalitního lineupu si všímají i v zahraničí. „20 % návštěvníků letos tvoří cizinci, nejvíce z Anglie, která je kolébkou hudebních festivalů.“ říká ředitel festivalu Michal Thomes a dodává: „velmi nás těší, že jako malá země můžeme konkurovat velkým evropským festivalům a jsme bráni jako stabilní součást letních tour světových hvězd“. Letošní ročník je zlomový, rozpočet festivalu poprvé překročil 100 milionů.

Pořadatelé navazují na jejich aktivity spojené s podporou Ukrajiny a zařadili do programu Ukrajinský den, který ve spolupráci s festivalem Atlas nabídne pestrý program. Hudební program zajistí 5 výrazných ukrajinských interpretů: The Hardkiss, Alina Pash, Latexfauna, Vagonovozhatye a Zbaraski. Konferenční stage nabídne několik zajímavých debat, které se budou zabývat tematy spojenými s ruskou invazí na Ukrajinu. Na stage jako host vystoupí například regionální ředitel Člověka v tísni pro východní partnerství a Balkán Petr Drbohlav. S ředitelkou hnutí DUHA Annou Kárníkovou a energetickým expertem organizace Greenpeace Janem Rovenským proběhne panel na téma Energetika a Ukrajinská krize. Pod hlavičkou Nouvelle Prague se uskuteční debata ředitelů festivalů Atlas a Rock for People o dopadu ruské invaze na hudební průmysl. Pozvání na konferenční stage přijal i již výše zmiňovaný ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis společně s diplomatem a bezpečnostním analytikem Tomášem Pojarem. Ve spolupráci s iniciativami Music Saves UA a Music Export Ukraine bude na místě probíhat sbírka.

Dramaturgie festivalu se skládá z několika nosných pilířů, které dohromady tvoří vyvážený a skvěle se doplňující program na 120 interpretů. Kromě headlinerů a desítek větších a menších zahraničních hvězd rockových a corových žánrů festival přiváží nová fresh jména, která návštěvníkům otevírají obzory, vždy se shledají s velkým úspěchem a tvoří dramaturgický přesah. Rock for People dlouhodobě představuje v českých premiérách objevy, jejichž obrovský potenciál se projeví v příštích letech. Z minulosti jsou to například Måneskin, Enter Shikari nebo ​​Catfish and the Bottlemen. Letos tuto kategorii zastupuje třeba Holly Humberstone, která je čerstvou držitelkou Brit Awards v kategorii objev roku (dříve tuto cenu získala například Adele nebo Ellie Goulding) nebo kapela Wolf Alice, která se letos též pyšní oceněním Brit Awards. V českých premiérách přivítáme letos i světové hvězdy jako Royal Blood, Fall Out Boy nebo Weezer.

Čtyřdenní vstupenky na festival jsou vyprodané, v prodeji je posledních pár jednodenních.

Již podruhé je festival Rock for People spojen s vodíkem – energií z tohoto plynu totiž pohání jednu ze stagí vodíkový generátor H2BASE, jehož premiéra proběhla v loňském roce na Rock for People Hope. Jeho vývoj má na svědomí česká firma DEVINN: „Hlavní letošní novinkou je použití tzv. zeleného vodíku, tedy takového vodíku, který je ze sta procent vyroben obnovitelnou energií. Stejně jako loni jsme se snažili mít v něčem prvenství, a myslíme, že se to povedlo,“ říká Luboš Hajský, zakladatel společnosti DEVINN. Zelený vodík jako zdroj energie dodala česká divize Air Products. Novinkou bude GEM Stage (Green Energy Mill), která získává energii větrem a ze solárních panelů. 21 metrů vysoká věž, která v sobě ukrývá stage, dokáže vyrobit udržitelnou energii v každém počasí, a navíc skvěle vypadá. GEM Stage je symbolem přechodu na čisté zdroje energie bez fosilních paliv.

Rock for People festival se uskuteční v multifunkčním areálu Park 360, který funguje na principech cirkulární ekonomiky a využívá zbytkový odpad města Hradec Králové. Jedná se o jedinečný industriální prostor letiště, který má k dispozici hangáry, jež poskytují originální atmosféru. V areálu se minimalizuje odpad, recykluje se ho zde až 17 druhů. Organizátoři se snaží snižovat uhlíkovou stopu využitím solárních a další obnovitelných zdrojů. Cílem areálu je být do roku 2030 klimaticky neutrálním a energeticky soběstačným.

 

YouTube:

Green Day https://youtu.be/Ee_uujKuJMI

Biffy Clyro https://youtu.be/25HChem_yuU

Royal Blood https://youtu.be/jhgVu2lsi_k

Fall Out Boy https://youtu.be/LBr7kECsjcQ

Weezer https://youtu.be/0C3zgYW_FAM

Skillet https://youtu.be/Qzw6A2WC5Qo

IDLES https://youtu.be/VODKZxsRa_E

Wolf Alice https://youtu.be/NV39h7GHDYs

Two Feet https://youtu.be/i_WTHkBuqbg

slowthai https://youtu.be/kHTX4i31rBw

 

Generální partner: Komerční banka

Za podpory: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, CzechTourism, Calendarium Regina, Hradec Králové

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partner: Evropa 2

 

(mk)