AktualityUncategorized

Výhody a nevýhody rekonstrukce staršího bytu

Foto: https://www.pexels.com/photo/man-person-people-building-6474300/

Zvažujete koupi a následnou rekonstrukci starého bytu? Jde v mnoha směrech o atraktivní volbu. Pozor však na to, že se k ní váže i mnoho negativ.

Výhoda: V bytě bude vše dle vašich představ

Pokud půjdete cestou kompletní rekonstrukce – při které kromě nových rozvodů budete také měnit dispozice bytu, budete mít kompletně nové podlahy, obklady i stropy – bude výsledkem byt, který je realizován přesně na míru vaší představě a vašim potřebám. Navíc již při rekonstrukci můžete mít k dispozici návrhy interiéru a vše v tomto směru své představě přizpůsobit. Ideálně rozmístíte zásuvky, vypínače i světla a připravíte vše dokonale pro vysněný nábytek a spotřebiče.

To nelze říct ani v případě nových bytů z developerských projektů. I v těch sice máte možnost mnoho věcí ovlivnit, v zásadě ale dostanete hotové řešení, kterému následně musíte uzpůsobit nábytek. Při kompletní konstrukci můžete vše vyřešit jako jeden celek.

Nevýhoda: Vše bude komplikovanější, než čekáte

V případě rekonstrukce bytu se musíte připravit především na to, že vše bude nakonec komplikovanější než vaše nejhorší očekávání. Vždy se najdou nové problémy, které nebyly na první pohled patrné. A ty prodlouží dobu rekonstrukce a zvýší celkové náklady.

Před rekonstrukcí byste tedy měli věnovat maximální úsilí inspekci aktuálního stavu bytu, detailnímu plánování všech úprav a poté ještě celý časový i finanční plán uměle navýšit o 20 %. I v takovém případě je pravděpodobné, že plán nesplníte, šok ale nebude tak dramatický jako v případě, kdy sestavíte nepřiměřeně optimistický plán.

Výhoda: Ve srovnání s novostavbou ušetříte

I přes výše zmíněné platí, že rekonstrukce starších nemovitostí zpravidla vycházejí výhodněji. A to zejména v situaci, kdy jsou majitelé schopni část prací realizovat svépomocí.

V takovém případě totiž celková finanční náročnost rychle klesá. Navíc neplatíte marži developerské společnosti. A připočíst musíme i fakt, že celý byt bude realizován přesně na míru vašim představám. Vyšší je tedy i vaše výsledná užitná hodnota. Z hlediska poměru cena/výkon jsou svědomitě a zčásti svépomocí realizované rekonstrukce nepřekonatelné.

Nevýhoda: Celková náročnost projektu

Celý proces rekonstrukce nemovitosti je velice zdlouhavý. Nejprve vám spoustu času zabere najít vhodný byt. To vám pravděpodobně potrvá mnohem déle, než kdybyste hledali nový dům ke koupi.

Čekají vás náročné prohlídky, jednání s makléřem a prodávajícími. Spousta byrokracie, plánování a následné hledání spolehlivých řemeslníků.

V případě novostavby v podstatě jen podepíšete kupní smlouvu a čekáte na předání hotové nemovitosti – vše zcela bez starostí.

Výhoda: Nemovitost bude mít duši

Každá novostavba je tak trochu „sterilní“. Vše se leskne, vše je dokonale funkční, čisté, moderní. Ale právě roky používání a určité opotřebení dodávají celé nemovitosti charakter. Srovnejte staré činžovní domy v centru Prahy s novými sídlišti na předměstí. Rozdíl v tom, jak dům na obyvatele působí, je do očí bijící. Rekonstrukce staršího domu vám tento pocit nabídne. A dnes mnohdy i v případě domu panelového.