Pardubicko

Východočeští školáci porovnají své znalosti o světě peněz s vrstevníky z celé země. Začíná 10. ročník Soutěže Finanční gramotnost

 

C

 

o vědí děti a teenageři o financích? Nakolik kvalitní je výuka finanční gramotnosti ve školách i v různých kurzech? To vše ukáže 10. ročník Soutěže Finanční gramotnost. Startuje 10. listopadu a zapojit by se do něj měly i tisíce východočeských školáků. Ti nejlepší z nich se pak veřejnosti představí na jarním finálovém klání v budově České národní banky. 

Žáci základních a středních škol mají opět možnost poměřit své síly s vrstevníky v celostátní Soutěži Finanční gramotnost. S podporou MŠMT ČR ji připravuje organizace METODICA spolu s Evropskou asociací finančního plánování (EFPA ČR). Jubilejní 10. ročník slibuje velmi tuhý boj. „V celkem třech věkových kategoriích se v loňském roce do soutěže zapojilo přes 20 tisíc dětí. Letos očekáváme ještě masivnější účast, i proto, že jsme spojili své síly s Abecedou peněz, největším programem na finanční vzdělávání dětí v zemi,“ popisuje Marta Gellová, předsedkyně Rady EFPA ČR a spoluorganizátor Global Money Week v ČR.

V soutěži děti čekají otázky týkající se běžných životních situací. Ty, které nejúspěšněji projdou školními a okresními koly, pak čekají napínavá krajská klání. A ty nejlepší i slavnostní finále, jež proběhne v dubnu v budově České národní banky. 

Pro děti představuje soutěž možnost poměřit své síly s vrstevníky z celé země. Pedagogům pak nabídne jedinečný vhled do míry finanční gramotnosti českých dětí. „Učitelé uvidí nejen to, jak si stojí jejich děti v porovnání s ostatními. Ale zároveň budou mít možnost zhodnotit přínosy výuky finanční gramotnosti, která na jejich škole v jednotlivých ročnících probíhá,“ vysvětluje manažer soutěže Zdeněk Hloušek.

Finanční gramotnost je pro budoucnost dětí klíčová

Právě největší program finančního vzdělávání v ČR, Abeceda peněz, je nově i partnerem celé soutěže. „Abeceda peněz je připravená profesionálními pedagogy a běží pod záštitou Ministerstva financí na více než 400 školách v celé zemi. Další stovky učitelů a rodičů pak využívají naše metodické materiály a podklady pro interaktivní výuku,“ popisuje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně, která Abecedu peněz připravila.

„Společnosti se v budoucnu může dařit jen tehdy, když nikdo nezůstane pozadu. Proto se už několik let věnujeme vzdělávání dětí a teenagerů v této oblasti. A projekty, jako je Soutěž Finanční gramotnost, pomáhají svými výsledky upozornit na její důležitost,“ vysvětluje David Hubáček a dodává, že zkušenosti potvrzují, že problémy s dluhy v dospělosti jsou častěji způsobeny nízkou finanční gramotností než nedostatkem peněz.

 

 

 

O soutěži:

 

Vyhlášené jsou 3 věkové kategorie

  • I. kategorie – žáci 1. stupně ZŠ
  • II. kategorie – žáci 2. stupně ZŠ a odpovídající třídy víceletých gymnázií
  • III. kategorie – střední školy

 

Přihlašování

 

Školní kola

  • Ve školních kolech soutěží žáci jako jednotlivci
  • Probíhají online od 10. 11. 2020 do 8. 1. 2021

 

Okresní kola

  • Do okresních kol automaticky postupují tři nejlepší žáci ve své kategorii z každé školy. Od této úrovně už soutěží v těchto trojčlenných družstvech
  • Probíhají online od 1. 2021 do 26. 2. 2021

 

Krajská kola

  • Do krajských kol postupuje nejlepší družstvo z každého okresu
  • Probíhají v březnu
  • Krajské kolo je dvouetapové: workshop a prezentační soutěž
  • Nejlepší tým v každé kategorii postupuje do finále

 

Celostátní finálové kolo

  • Finálová soutěž probíhá v polovině dubna v budově České národní banky v Praze
  • Vyhlašování vítězů proběhne v týdnu 19. – 23. 4. 2021.

 

Všechny informace o soutěži jsou k dispozici na www.financnigramotnost.cz