AktualityKulturní akcePardubicko

Východočeské divadlo pokřtí audio- a e-knihu Kdo, co je pan Gabriel?

V

 

ýchodočeské divadlo Pardubice vydalo audio- a e-knihu Kdo, co je pan Gabriel?, která je součástí edice Knihomil, a v pondělí 7. června ji v rámci pořadu Dveře dokořán speciál online pokřtí. Křest mohou zájemci sledovat od 18 hodin na facebookovém profilu divadla, kde bude posléze uložen i jeho záznam.

Autorem novely je spisovatel Ivan Binar, jenž se křtu osobně účastní. „Někdejší redaktor rádia Svobodná Evropa ji začal psát před padesáti lety, když byl držen ve vyšetřovací vazbě v Ostravě za údajné pobuřování, kterým ‚urážel spřátelenou socialistickou zemi a její bratrskou pomoc v srpnu roku 1968’. Odsoudili ho k dvanácti měsícům výkonu trestu na Borech. Po návratu z vězení útlou knížku dokončil a Ludvík Vaculík ji vydal strojopisně v samizdatové edici Petlice. Roku 1978 vyšla tiskem v nakladatelství ’68 Publishers v Torontu. Od té doby už nikdy. Kniha není evidována v žádné české knihovně a vlastní ji jen pár šťastných jedinců. Proto jsme se s laskavým, ba i potěšeným souhlasem autora rozhodli vydat ji jako e-knihu a audioknihu a otevřít jí tak cestu k milovníkům krásné literatury,“ říká dramaturgyně Jana Pithartová.

Novelka, vlastně pohádka pro dospělé, vypráví příběhy několika lidí v malém moravském městě, jehož uličkami se v krémovém kabrioletu projíždí elegantní pan Gabriel. V neděli chodí na procházky k větrnému mlýnu. Je usměvavý, dokonale upravený, zdvořilý. A ubližuje spoluobčanům, protože ho to baví. Řidič Břetislav milující zdravotní sestru Hanku, dobrácký pěstitel růží, modelka Milada ani dobrodějná nevěstka Evelýna proti němu nic nezmůžou. Jen blázen Fiškus se mu postaví, protože v něm rozpoznal ďábla…

Audioknihu ve zvukovém studiu Východočeského divadla načetli herci Romana Chvalová a Martin Mejzlík. Doslov ke knize napsal spisovatel a publicista Ondřej Vaculík. Kniha je k dispozici rovněž ke čtení ve formátech e-pub, pdf či mobi a nabízet ji bude knihkupectví Kosmas.