Kulturní akce

Východočeské divadlo Pardubice uvede derniéru hry Kdo se bojí Beatles

P

ardubický soubor před rokem uvedl českou premiéru hry slovenského dramatika Viliama Klimáčka Kdo se bojí Beatles, v pátek 3. května se s ní však už rozloučí. Láskyplnou grotesku o frustracích středního věku inscenoval režisér Filip Nuckolls, jenž do hlavních rolí obsadil Romanu Chvalovou a Alexandra Postlera.

Při práci s Filipem jsem vždycky úplně šťastná. Je to režisér, který přesně ví, co od herce chce, ale vede ho svobodně. Přijme, cokoli mu předvedeme, a pak nás naprosto nenásilně, jemně vede tím svým směrem a za svým záměrem. To je úžasné,“ zavzpomínala na zkoušení s Filipem Nuckollsem Romana Chvalová, která pod jeho vedením hrála i v inscenacích Lovecké scény z Dolního Bavorska a Až ustane déšť.

Text tragikomické hry Kdo se bojí Beatles dává nahlédnout do života historika Emila. „Emil se zabývá vojenskou historií, přestože nebyl na vojně. Místo angličtiny studoval ruštinu a němčinu, takže nikdy nepovýšil. Napsal rozsáhlé Dějiny rakousko-uherské armádní hudby, které nikdy nevyšly tiskem. Jeho manželka Milka je melancholická a denně luxuje. V jejich bytě se střídají mladé podnájemnice a všechny jsou si něčím podobné…,“ připomíná zápletku dramaturgyně Jana Pithartová.

Dramatik, prozaik, básník, autor několika operních libret, všestranný divadelník a publicista Viliam Klimáček napsal asi šedesát divadelních her. Za hru Kdo se bojí Beatles získal 1. místo v dramatické soutěži Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka.