Pardubicko

Východočeské divadlo Pardubice chystá scénické čtení v galerii GAMPA v Automatických mlýnech

V 

ýchodočeské divadlo už od roku 2010 uvádí cyklus INprojekty, jehož jednotlivé díly představují v české premiéře současné dramatické texty, které se přímo dotýkají aktuálních problémů světa. INprojekty, určené především mladému publiku – ale mladému duchem, ne pouze věkem, jsou realizované formou scénického čtení. Během čtyř zkoušek je chystají mladé inscenační týmy, většinou čerství absolventi uměleckých škol.

První inscenované čtení stávající divadelní sezóny VČD uvede v pondělí 13. listopadu a výjimečně to nebude na Malé scéně ve dvoře, ale v nedivadelních prostorách nově otevřené galerie GAMPA v Automatických mlýnech, kde se představení odehraje přímo v expozici Mlýnský ostrov.

Herci tentokrát představí původní hru autorky a režisérky Viktorie Vášové s názvem Prstíčky si řežeš a pálíš. Text vychází z autentické korespondence Rudolfa Průchy a Eduardy Warausové z doby první a druhé světové války. „Rudolf a Eda se poprvé setkali v roce 1917, krátce nato byl Rudolf povolán na frontu jako vojenský lékař. Každý den odloučení posílá své snoubence dopis plný něhy i neuvěřitelných zážitků ze zahraničí. V době první republiky mladý manželský pár zakotví v Lázních Bohdaneč, kde Rudolf působí jako lázeňský lékař. Další část jejich intenzivního dopisování spadá do období druhé světové války, kdy byl Rudolf jako člen odboje vězněn a posléze odsouzen za vlastizradu. Jejich korespondence ve svém celku utváří intimní obraz dvou neobyčejně srdečných lidí. Promlouvá o jejich láskyplném vztahu, o jejich lidskosti i těžkém osudu,“ prozrazuje dramaturgyně cyklu INprojekty Anna Zindulková Hlaváčková.

Více než sto let starý příběh velké lásky z časů, kdy se ještě psaly dopisy, jistě osloví i dnešní generaci. „V první řadě je to příběh o lásce. Takový typ příběhů podle mě nestárne. Silnou součástí jsou ale také obě světové války. Je zajímavé, jak některé zážitky, které Rudolf popisuje během první světové války, rezonují s dnešním děním. Překvapilo mě například, jak mi jeho popis válečné Oděsy vykreslil obraz Oděsy dnes. Podobně líčení vztahu Ruska a Ukrajiny na východní frontě může osvětlit konflikt mezi těmito státy v dnešní době. Jsem přesvědčená, že ponořením se do minulosti může člověk lépe pochopit současnost,“ říká režisérka Viktorie Vášová.

Projekt podpořil pardubický Institut Paměti národa, který podnítil jeho vznik a spolu s německou Nadací EVZ se podílí na jeho financování.