TuristikaUncategorizedVolný čas

Vozíčkářská trasa za humny Chrudimi

 

J

edenáctá speciální trasa z projektu Klubu českých turistů Turistika pro všechny je situována v rekreačních lesích Podhůra (https://lesychrudim.cz/) mezi rozhlednou Bára II. a miniaturním hrádkem s příznačným pojmenováním Kočičí zhruba čtyři kilometry jižně od centra města.

Z pohledu náročnosti jde o středně těžký okruh pro zdatné vozíčkáře s doprovodem – turisty tedy provází červená ikona vozíčkáře. Jeho délka činí 4,2 kilometru (je ale možné zkrácení), při začátku na parkovišti na kraji lesního komplexu u bývalé restaurace Kometa se putování protáhne zhruba o 700 metrů, převýšení dosahuje 105 metrů. Na trase jsou instalovány tři informační tabule, odpočinek s posezením umožňují tři místa. Na cestách se zpevněným, případně asfaltovým povrchem není téměř žádný provoz, pohyb ovšem mohou znepříjemnit/omezit zhoršené klimatické podmínky nebo práce související s těžbou dřeva. Výlet se doporučuje absolvovat ve směru chodu hodinových ručiček.

Úsek od parkoviště k rozhledně má ale jako dosti strmý černé („nejnáročnější“) značení. Z toho důvodu mají vozíčkáři výjimku ze zákazu vjezdu a mohou vyjet až k rozhledně a zaparkovat u obslužného domku, kde se dá zakoupit i drobné občerstvení. K výjezdu ale potřebují povolení společnosti Městské lesy Chrudim (e-mail: svadlenka.ondrej@lesychrudim.cz, mobil: 731 635 831). Na prostranství u domku mohou přitom současně stát maximálně tři vozidla, proto je lepší – pokud to okolnosti umožňují –  vrátit se zpět na dolní parkoviště. Vozíčkáře jistě potěší, že u rozhledny je k dispozici bezbariérová toaleta.

Lesy si plnoprávně zaslouží přívlastek „rekreační“, protože kromě dostatku příležitostí pro velké i malé milovníky pěší turistiky se v nich do sytosti vyřádí také příznivci jiných volnočasových aktivit. Děti by rozhodně měly trvat na návštěvě Kočičího hrádku – koncem 19. století ho nechala postavit kněžna Vilemína z rodu Auerspergů, kteří obývali zámek v nedalekých Slatiňanech. Od pitoreskní stavby se po chvilce  sejde k tzv. Švýcárně nad zámeckým parkem, kde je v současné době Muzeum starokladrubského koně (www.slatinany-svycarna.cz). K samotnému zámku (www.zamek-slatinany.cz) s nedávno rekonstruovaným parkem a možností vidět probíhající koně už moc kroků nezbývá.

„Polykači kilometrů“ si mohou od zámku přidat ještě zhruba pětikilometrové pohodové pokračování po levém břehu Chrudimky po modré turistické značce k vlakovému a autobusovému nádraží v Chrudimi.

Popsanou vozíčkářskou trasu vyznačil Klub českých turistů ve druhém největším městě Pardubického kraje v roce 2015. Přehled všech speciálních tras s modrou, červenou nebo černou ikonou vozíčkáře uvádí web https://kct.cz/turistika-zdravotne-postizenych-turistu. (mk)

 

 


Rozhledna Bára II. zaujímá mezi ostatními výsadní postavení díky atypické a unikátní konstrukci tvaru trojbokého komolého jehlanu. Na její stavbu se použilo modřínové a dubové dřevo z chrudimských městských lesů. Nachází se v letištním koridoru, proto na ní svítí ve dne bílé a v noci červené signální světlo.
A proč Bára II.? Její předchůdkyně totiž stála po svém otevření 21. června 2008 jen čtyři dny, pak ji zničilo silné tornádo a s ní i množství okolních lesních porostů a objektů v obcích.

Kočičí hrádek láká v jakékoliv roční době dětské neposedy k různým hrátkám.