C
elkem 14 osobností z Univerzity Pardubice se letos dostalo na seznam 2 procent nejcitovanějších vědců světa. Pardubická vysoká škola má v aktuálním prestižním žebříčku výzkumníků ze všech oborů, které zveřejnili analytici Stanfordovy univerzity, hned o 6 jmen více než v roce 2020.
„Takové zastoupení považuji za úspěch. Dokazuje to, že naše univerzita má opravdu velký potenciál ve vědě a výzkumu. Jsem také rád za nová jména výzkumníků, kteří se díky své práci stali inspirací pro kolegy na celém světě,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Zveřejněná data ukazují, jak si vědci stojí v celé své kariéře. Informace zahrnují kategorie jako je h-index, absolutní počet článků, na nichž se vědci podíleli a všech publikovaných článků od roku 1960. Vědce, které zahrnuje databáze Scopus, sestavili experti PLoS Biology ze Stanford University a společností Elsevier.
Letošní žebříček obsahuje více než 170 tisíc jmen. V seznamu je na prestižní pozici například jméno bývalého rektora Univerzity Pardubice prof. Jiřího Málka, který se celoživotně zabývá fyzikální chemií, problematikou strukturní relaxace nekrystalických materiálů, kinetikou růstu krystalů v podchlazených kapalinách a viskozitou chalkogenidových sklotvorných systémů. Spolu s ním je nejcitovanějším prof. Ing. Pavel Jandera, DrSc. který se na stejné fakultě věnoval analytické chemii a specializoval se na analytické separace, vysokoúčinnou kapalinovou chromatografii, programované a vícerozměrné chromatografické techniky.
Dalšími nejcitovanější vědci univerzity jsou (v abecedním pořadí) prof. Filip Bureš, prof. Libor Dostál, prof. Petr Hájek, prof. Michal Holčapek, prof. Andréa Kalendová, Dr.-Ing. Jan Macák, prof. Ivan Mikšík, prof. Ladislav Novotný, Ing. Roman Svoboda, Ph.D., prof. Ivan Švancara, prof. Karel Vytřas a prof. Svatopluk Zeman.
Kromě prof. Ing. Petra Hájka, Ph.D., který se na Fakultě ekonomicko-správní věnuje umělé a výpočetní inteligenci, zejména fuzzy systémům, jsou všichni vědci z Fakulty chemicko-technologické a jejich ústavů či center. Prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D. se jako analytický chemik zabývá lipidomickou analýzou, která slouží k včasné detekci některých druhů rakoviny. Prof. Ing. Filip Bureš, Ph.D. se věnuje organické chemii a ve svém vědeckém bádání se zaměřuje na konjugované organické molekuly a studium jejich fundamentálních fyzikálně-chemických vlastností. Dr.-Ing. Jan Macák pracuje jako vedoucí vědecký pracovník v Centru materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické. Jeho výzkum se soustřeďuje na vývoj nových nízkodimenzionálních struktur (jako např. nanotrubic, nanovrstev, nanovláken), které se využívají např. v solárních článcích, katalyzátorech, bateriích. Prof. Vědec Ivan Mikšík působil na Katedře analytické chemie. Prof. Andréa Kalendová je vědkyní na Ústavu chemie a technologie makromolekulárních látek se zaměřením na nátěrové hmoty a ochranu materiálu, prof. Ladislav Novotný je akademickým pracovníkem Ústavu environmentálního a chemického inženýrství a zabývá se především využitím elektrochemie v ochraně životního prostředí a prof. Karel Vytřas působil na Katedře analytické chemie. Před čtyřmi lety mu rektor univerzity udělil in memoriam stříbrnou Medaili za zásluhy o Univerzitu Pardubice („pro meritis“) za významný přínos k rozvoji elektrochemie na Univerzitě Pardubice.
Prof. Ing. Dr. Ivan Švancara je vědcem Katedry analytické chemie, který letos dostal od České společnosti chemické Cenu za celoživotní přínos k rozvoji elektroanalytické chemie, prof. Ing. Libor Dostál, Ph.D. působí na Katedře obecné a anorganické chemie, Ing. Roman Svoboda, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Katedry fyzikální chemie a prof. Ing. Svatopluk Zeman, DrSc. je z Ústavu energetických materiálů.