Uncategorized

Vaničkové „plavání“ miminkům prospívá a do kurzu můžou už od 6 neděl

 

K

Většina dětí se odmalička ráda koupe – je to jejich přirozenost, vždyť než přišly na svět, strávily ve vodě dlouhých 9 měsíců. „Plavání“ navíc kojencům prospívá – zlepšuje peristaltiku střev, posiluje svalstvo a děti mají dobrou náladu. Tím spíš, když je vezmete do společnosti dalších dětí v plaveckém klubu. A začít můžete hned po šestinedělí!

 

„Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná a léty ověřená metodika. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na své miminko. Základem lekcí je sice „plavání“, ale jejich součástí by měly být i základní prvky kojenecké masáže, informace o správném nošení miminka a v závěru každé lekce by vám měla instruktorka vysvětlit i vhodné formy, jak dítě odmalička otužovat. U novorozenců se totiž schopnosti reagovat na chlad a udržovat tělesnou teplotu teprve vyvíjejí. Jestliže se však u nich naučíte tyto procesy citlivě a přitom cíleně trénovat, budou miminka otužilejší, a tedy i méně náchylná k virovým onemocněním,“ vysvětluje hlavní přínosy miminkovských „plaveckých“ kurzů Štěpánka Štrougalová z pražského Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání.

Přísně střežená kvalita vody

Kojenecké „plavání“ má v České republice více než třicetiletou historii a opravdu je dnes na vysoké úrovni. Kluby mají vyškolené instruktorky, které respektují psychomotorický vývoj dítěte, a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. Pro úplnost – v České republice platí velmi přísné normy pro kvalitu vody a některé parametry jsou dokonce přísnější než na pitnou vodu!

Kurzy vaničkového „plavání“ jsou vhodné už pro děti od šesti neděl, které na ně samozřejmě „docházejí“ v doprovodu rodičů. Lekce většinou trvají padesát minut až hodinu, v domácím prostředí (kdy lektorka dochází přímo za vámi domů) se můžou protáhnout až na sto dvacet minut,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová a přidává ještě jednu nezanedbatelnou výhodu kurzů. „Pokud lekce vaničkování dopřejete dětem pravidelně, má také odbornice šanci potvrdit správný psychomotorický vývoj dítěte, případně může upozornit i na případné odchylky, které je pak vhodné konzultovat s pediatrem.“

 

Co je dobré vědět, než půjdete s kojencem plavat

  1. Doporučovaný věk pro vaničkové „plavání“ je od 6. do 8. týdne věku dítěte. Přecházet na „plavání“ do bazénku se může s ukončeným pátým měsícem.
  2. V klubech nemusí být voda ve vaničce nijak hygienicky upravovaná. Napouští se pro každé miminko nová z běžného vodovodního řadu. Každý klub dbá na řádnou dezinfekci vany a hraček.
  3. Teplota vody ve vaničce se vždy přizpůsobuje vašim požadavkům. Můžete začínat na 37 °C a postupným otužováním se dostanete kolem šestého měsíce k 30 °C.
  4. Voda v ouškách nevadí. Po „plavání“ stačí smotkem buničiny nebo cípkem látkové pleny

vysušit zevní zvukovod.

  1. Četnost návštěv lekcí je podle doporučení odborníků jednou za týden, případně jednou za 14 dnů.

 

Tip pro nastávající maminky: Informace o dostupnosti lekcí vaničkového „plavání“ v kvalitním klubu nebo přímo lektorku vaničkování hledejte na webových stránkách či sociálních sítích raději v předstihu, tedy ještě v průběhu těhotenství. Jakmile se miminko narodí, nebudete mít moc času nazbyt. Vhodná je i konzultace s pediatrem a ideální je doporučení od kamarádky, která už podobný kurz s dítětem absolvovala a byla spokojená.

 

-BOX-

Baby Club Juklík je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání a konzultantem při tvorbě jeho hygienických norem. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiny. Více na www.juklik.cz

Zdroj: www.juklik.cz