Pardubicko

V sile Gočárovy galerie se zatouláte na cestu do vesmíru

T

ento týden byla zahájená výstava v Gočárově galerii představuje zajímavou kombinaci umění a industriálního prostředí. Martin Janíček využil původní mlýnský sál k vytvoření atmosféry opuštěné vesmírné lodi. Vystaveny jsou části původního mlýnského vybavení, jako pytle na mouku či kryty na silo, a prostor se tak proměnil v unikátní instalaci nazvanou „Vnitřní systém“.

Kurátor Filip Jakš vysvětlil, že výstava nechce pouze prezentovat staré části mlýna, ale dát jim nový kontext. Centrálním bodem je část mlýnského velína, která se stává jakýmsi řídicím panelem lodi. Zvukové instalace spolu s výtvarnými prvky vytvářejí zvláštní atmosféru vysokých prostor, které jsou novou výzvou pro umělce v Gočárově galerii.

Náměstek hejtmana Roman Línek vyjádřil nadšení z nových prostor a jejich potenciálu pro budoucí umělecké interpretace. Výstava je také zvláštní tím, že využívá nejen vizuální, ale i zvukové prvky k posílení celkového zážitku návštěvníků.

Umělec Martin Janíček, absolvent AVU, vytvořil objektové a zvukové instalace na míru prostoru. Výzvou pro něj bylo pracovat s čtyřmi tubusovitými místnostmi bývalého sila, které mu připomínaly raketu. Zvukové a světelné efekty propojují starou kulturu římských katakomb s moderním uměním.

Celkově jde o inovativní a poutavou výstavu, která transformuje průmyslový prostor v umělecké dílo a vyzývá návštěvníky k ponoření se do nového kontextu a prožití atmosféry vesmírného dobrodružství.