AktualityPardubicko

V Pardubicích zazářily šperky z krajky a brzdy pro kolejová vozidla

 

 

P    odnikatelské soutěže IBM Firma roku a MONETA Živnostník roku mají v Pardubickém kraji své vítěze! Jsou jimi společnost DAKO-CZ, která se věnuje výrobě brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla, nejlepším živnostníkem Jiřina Rejentová vyrábějící šperky z ručně paličkované krajky.

Oboru ručně paličkované krajky se Jiřina Rejentová začala věnovat již v dětství. Zpočátku to byla záliba, později obor, který vystudovala a který se stal její živností. Nejdříve spolupracovala s jinými krajkářkami, ale bylo to svazující a bez možnosti se rozvíjet. Rozhodla se tedy vydat se na svou dráhu jen sama za sebe a začal kolotoč. Řemeslo ji velmi bavilo a měla spoustu kreativních nápadů, ale to nestačí. Nejtěžší je totiž dát o sobě vědět, zaujmout a získat zákazníky. To není podle jejích slov okamžitě, je potřeba být trpělivý a nevzdávat se. V současné době se jí to daří a její práce sklízí úspěchy. Specializuje se na vlastní návrhy a realizaci šperků z ručně paličkované krajky. Ráda také navrhuje interiérové dekorace, obrazy nebo oděvní krajku. „Tvořím si své vlastní návrhy a snažím se, aby byly originální, zajímavé a nevšední. Dbám na vysokou kvalitu zpracování, kreativitu a vkusnost,“ říká Jiřina Rejentová. Svou práci osobně představila například na velvyslanectví ve Vídni.

„Za mě určitě spravedlivý vítěz, ryze český výrobek a skvělá vizitka zručnosti živnostníků. Paní Rejentová umí svojí práci také výborně prezentovat,“ okomentovala vítěze porotkyně Simona Kotrčová z MONETA Money Bank.

Stříbro bere Jana Mládková věnující se výrobě dámských nadměrných velikostí oděvů. Na třetí příčku se dostal umělecký sedlář Milan Heitmar.

Brzdové systémy a komponenty jsou v Třemošnici vítěznou společností DAKO-CZ vyráběny pro osobní a nákladní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, údržbové vozy, soupravy metra a tramvaje. Provozovány jsou nejen v Evropě, ale i v Indii, Tibetu, Malajsii, Indonésii a Egyptě. „Díky našemu know-how dokáže společnost konkurovat i těm největším světovým výrobcům kolejových vozidel. S hrdostí můžeme říci, že se řadíme mezi společnosti, které udávají trendy na trhu, zejména v kompaktnosti, váze a ekologickém řešení brzdových systémů a komponentů,“ říká člen představenstva společnosti Jaromír Štverák. Dlouhodobě je pro firmu největším úspěchem to, že jejími brzdovými systémy a komponenty jsou osazena kolejová vozidla po celém světě. Od osobních vozů v Indii, přes tramvaje v polské Poznani, příměstské jednotky ve Slovinsku či tatranské zubačce až po soupravy metra v Saúdské Arábii. Nově budou brzdovými komponenty osazeny vozové soupravy linky Piccadilly v Londýně. Navzdory pandemii dosáhla firma se šesti sty zaměstnanci v roce 2020 nejvyšších tržeb ve své historii.

„Určitě je vidět dlouholetá kontinuita a tradiční výroba. Je to firma, která z českého prostředí dovedla zaujmout trhy po celém světě,“ zhodnotil volbu Petr Papoušek z IBM Česká republika.

Druhé místo mezi firmami obsadila společnost 2VV, která navrhuje a vyrábí vzduchotechniku. Bronzový stupínek patří společnosti SANELA vyrábějící kompletní sortiment sanitární elektroniky.

V doprovodné kategorii MONETA Živnostník roku Srdcař, která oceňuje živnostníky, kteří dokázali v podnikání překonal nejrůznější nástrahy osudu, a přeci to nevzdali a pracují dál, zvítězil a toto ocenění v Pardubicích získal Josef Fidler, který se věnuje výrobě ručně tkaného zboží.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021 a MONETA Živnostník roku 2021 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně.

„V uplynulých měsících jsme museli všichni čelit nepoznaným výzvám, a to jak v osobním, tak profesním životě. Už dnes je více než zřejmé, že dopady po koronakrizi budou znatelné. Proto je důležité, aby malé a střední podnikání mělo silné základy a podnikatelé se byli schopni přizpůsobit nové situaci. Z toho důvodu je podpora tohoto segmentu nezbytná. Jsme proto rádi, že můžeme přispět ke zviditelnění podnikatelů i živnostníků ze všech koutů republiky, kteří se snaží neusnout na vavřínech a dělají maximum pro své podnikání i své okolí. I my se nejen v této době snažíme podnikatelskému prostředí pomáhat a na našich malých i velkých projektech maximálně využívat spolupráce s místními dodavateli,“ říká Iveta Štočková, tisková mluvčí společnosti EUROVIA CS, hlavního partnera podnikatelských soutěží.

IBM Firma roku 2021 Pardubického kraje:

DAKO-CZ, a.s. – výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla (Třemošnice)
2VV, s.r.o. – návrh a výroba vzduchotechniky (Pardubice)
SANELA spol. s r.o. – výrobce kompletního sortimentu sanitární elektroniky (Lanškroun)

MONETA Živnostník roku 2021 Pardubického kraje:

Jiřina Rejentová – šperky z ručně paličkované krajky (Žamberk)
Jana Mládková – výroba dámských nadměrných velikostí oděvů (Chrudim)
Milan Heitmar – umělecké sedlářství (Moravská Třebová)

MONETA Živnostník roku Srdcař 2021 Pardubického kraje:

Josef Fidler – výroba ručně tkaného zboží (Hlinsko v Čechách)