Aktuality

V Pardubicích zacvičí 2 000 sokolů

 

Dva tisíce cvičenců se představí na sletu v Pardubicích. Krajský slet Pardubického kraje se uskuteční během víkendu 15. a 16. června a a bude secvičnou před celostátním sletem, který bude začátkem prázdnin v Praze. Letošní XVII. všesokolský slet spojuje republiku a regionální slety jsou důkazem, že Česká obec sokolská rozhýbává celou společnost.

 Na krajský slet v Pardubicích zve 70 pestrobarevných deštníků v Klášterní ulici, nedávno tady ženy a seniorky předvedly skladby Babí léto a Leporelo. Společně tak kolemjdoucí navnadily na nadcházející krajský i celostátní slet.

„Slet je jedinečnou událostí, který zažijete jednou za šest let. U nás je dvoudenní, máme široký doprovodný program a je to zábava pro celou rodinu. Máme asi 2 000 cvičenců a očekáváme okolo 1500 diváků. Poprvé máme v Pardubicích předprodej vstupenek a už je půlka vyprodaná, což považujeme za úspěch,” řekla Světlana Němcová z pořádající sokolské župy Východočeská-Pippichova.

V sobotu od 17:00 pořadatelé připravili pro rodiny doprovodný program ve formě sportovních aktivit pro děti i dospělé. od 18:00 hodin  můžou navštívit divadelní představení souboru Ledříček z Klášterce nad Orlicí na stadionu Hvězda na Dukle. Slavnostní zahájení sletu a ukázka hromadných skladeb všech generací proběhne v neděli od 14:00 hodin na hlavní ploše, na vedlejší ploše se mohou návštěvníci těšit na prezentaci Armády ČR, městské policie, hasičů, nebo navštívit sportovní park či sokolskou pouť.

Podle starosty České obce sokolské Martina Chlumského jsou regionální slety velmi důležité. Propagují sokolské župy v místě jejich působení a upevňují jejich pozice v rámci kraje. „Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost. Návštěvníci zažijí společně s námi úžasnou atmosféru. Slet je zážitkem na celý život,“ říká Martin Chlumský.

Jsem hrdý na to, že můžeme podpořit Krajský slet 2024 – Sokolské sletové slavnosti u nás v Pardubicích. Sokolská všestrannost, výchova k celkovému rozvoji osobnosti, ale i schopnosti pomáhat, jsou stále aktuálními společenskými potřebami,“ řekl 1. náměstek primátora odpovědný za rozpočet, sport a školství Jakub Rychtecký s tím, že děkuje Sokolské župě Východočeské-Pipichově za dlouhodobou výbornou spolupráci.

Sletový týden v Praze

Regionální slety jsou nedílnou a důležitou součástí XVII. všesokolského sletu. Vrcholem bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024, na který z celého Česka přijede až 20 tisíc účastníků.

Sletový týden zahájí velkolepý průvod historickým centrem, divadelní představení na prknech Národního divadla pod režisérskou taktovkou Bohumila Gondíka a mše v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ochutnávku toho nejlepšího ze sokolského výkonnostního sportu a ukázku tradič-ních a netradičních sportů přinese Sokol Gala v O2 areně. Součástí sletového týdne je také doprovodný kulturní program zahrnující divadelní a pěvecká vystoupení, výstavy nebo pódiová vystoupení v srdci Prahy, představující jak různorodý a bohatý Sokol je.

O  XVII. všesokolský slet je mimořádný zájem. Na hromadné skladby ve Fortuna Aréně v pražském Edenu zbývá posledních 25 % vstupenek, které jsou pro zájemce k dispozici prostřednictvím portálu Ticketportal.

Termíny a místa jednotlivých sletů najdete online zde:

Krajské slety: https://slet2024.cz/program/krajske-slety 

Oblastní slety: https://slet2024.cz/program/oblastni-slety 

Župní slety: https://slet2024.cz/program/zupni-slety