Pardubicko

V Pardubicích pokračuje budování inteligentního parkování

P

 

ardubice pokračují v budování Smart Parkingu. Na sv. Václava osadí na zkoušku na parkovací místa první senzory, které jsou základními kameny inteligentního parkovacího systému. Pohlídají obsazení parkovacích míst a umožní navigaci motoristů k nejbližšímu volnému místu. Inteligentní parkování má přispět k většímu komfortu řidičů i odlehčení dopravy v centru Pardubic.

Parkovací senzory budou 28. září osazeny na všech 56 parkovacích místech v Pernerově ulici. „Dodavatel, který vzešel z výběrového řízení, na nich musí prokázat jejich funkčnost. Pokud splní požadavky, které město na tento způsob detekce obsazenosti parkovacích ploch deklarovalo, bude jimi v následujících měsících osazeno 3200 parkovacích míst ve městě,“ řekl náměstek primátora Pardubic zodpovědný za dopravu Petr Kvaš.

Senzory, tak trochu připomínající hokejové puky, budou na pevno zasazeny do středu každého parkovacího místa. Každý má dvě čidla, která zaznamenají změny na příslušném stanovišti a vyšlou signál do centrálního dopravního dispečinku. Díky němu pak informace o volných parkovacích místech doputují prostřednictvím aplikace k uživatelům.

Dalším krokem ke snadnějšímu parkování bude instalace osmi informačních tabulí, z nichž se motoristé dozvědí, kolik parkovacích míst je v reálném čase v dané lokalitě volných a tabulí na vjezdu do Pardubic s informací o volných místech na větších pardubických parkovištích, například v Paláci Pardubice.

Součástí Smart Parkingu jsou i nové parkovací automaty, s jejichž výměnou začne město ještě letos. I ty budou součástí integrační platformy zajišťující, aby parkovací systém fungoval podle požadavků města, stejně jako mobilní aplikace s navigací řidiče na volné parkovací místo a s možností platby parkovného z vozu či kompletní systém vydávání a evidence rezidentů či dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost systému. „Náš systém musí být co nejsofistikovanější, proto například chceme, aby pro parkování v Pardubicích bylo možné použít i mobilní aplikace fungující také v jiných městech, například v Hradci Králové,“ dodal náměstek Kvaš.

Celý projekt by měl být dokončen do roku 2023, město přijde na zhruba 60 mil korun, podpořit by jej měla Evropská unie.