Pardubicko

Uplynulý víkend byl pro pardubickou krajskou policii jeden z těch náročnějších, které během celého roku mívají.

V

pátek a v sobotu se zde hrála první dvě čtvrtfinálová kola play off, která zrovna vyšla tak, že se utkali velcí rivalové HC Dynamo Pardubice a HC Mountfield Hradec Králové. Policisté nic nepodcenili a na ožehavé zápasy byli připraveni. Musíme pochválit fanoušky obou týmů, z hlediska bezpečnosti obě utkání proběhla bez problémů, bez narušování veřejného pořádku a výtržností ve městě. K poměřování sil tak docházelo hlavně na ledové ploše.

Na sobotní hokejové bezpečnostní opatření plynule navázalo opatření v dopravním duchu a to dohled nad srazem tuningových vozidel u hypermarketu Globus. Na sraz se účastníci začali sjíždět již po 17. hodině. I přes déšť a nepříznivé povětrnostní podmínky se nakonec do Pardubic sjelo několik stovek vozidel. Policisté byli jak na parkovišti u Globusu, tak na příjezdových komunikacích do Pardubic. Jako podporu jsme zde měli i kolegy z Centra služeb pro silniční dopravu, kteří jsou akreditovanými techniky STK. Po minulých zkušenostech s tuningovými srazy nám ze vzduchu na akci dohlížel i policejní vrtulník, abychom případně dokázali pružně reagovat na přesun vozidel do jiného místa nebo kraje.

Policisté provedli kontroly u necelých tří stovek vozidel a během večera a noci zjistili 84 přestupků. Velkou část z nich vyřešili uložením pokuty na místě, zbytek museli oznámit správnímu orgánu. A to buď z důvodu, že uvedený přestupek nelze na místě projednat (např. vysoké překročení rychlosti tzn. v obci o více než 40 km/hod. a mimo obec o více než 50 km/hod.; platná blokace řidičského oprávnění; některé problémy s technickým stavem vozidla; aj.), nebo proto, že přestupce (řidič) nesouhlasí s přestupkem.  Z důvodu vysokého překročení rychlosti jízdy, ke kterému docházelo hlavně na silnici I/2 Pardubice – Přelouč, policisté ve čtyřech případech zadrželi i řidičské průkazy. Co se týká porušování technického stavu, kolegové udělovali pokuty například za ostré hrany na vozidlech, přesah pneumatik a ráfků přes lemy blatníků, nesoulad rozměrů pneumatik na vozidle s údaji v registru, zásahy do výfukového potrubí a jiné. Další pokuty hlídky udělovaly za neoprávněné stání na vyhrazených místech pro invalidy nebo driftování.

Policisté mohou také po řidiči během silniční kontroly požadovat uhrazení nedoplatku jeho nebo provozovatele vozidla. Tyto nedoplatky kontrolují policisté v CEPAN – centrální evidenci přeplatků a nedoplatků. Pokud by se chtěl občan přesvědčit o stavu svého osobního daňového účtu, kde jsou evidovány i nedoplatky za dopravní přestupky, může požádat u kteréhokoliv celního úřadu nebo prostřednictvím ePortálu. Zde policisté vymohli v šesti případech nedoplatky za 11.000 korun. V případě, že by řidič neuhradil nedoplatek na místě kontroly, policista mu zadrží tabulky registračních značek motorového vozidla nebo zabrání v odjezdu vozidla botičkou.

Snad poslední akcí tohoto víkendu bude pro pardubické policisty fotbalové utkání FK Pardubice a FC Baník Ostrava. Jak se bude vyvíjet toto opatření vám budu schopna říct až ve večerních hodinách.