AktualityPardubicko

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

L

etošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý zábavnou vědou odstartuje v univerzitním kampusu a v prostorách Dopravní fakulty Jana Pernera v pátek 24. září v 16 hodin. Na zajímavé experimenty a kvízy zvou popularizátoři vědy všechny zájemce až do 22 hodiny. Tématem, který letos propojuje všechny pokusy i aktivity, je čas.

Atraktivní pohled na vědu připravili výzkumníci ze všech 7 fakult Univerzity Pardubice. Desítky možných podob a významů času najdou zájemci v praktických ukázkách. Každý se může zamyslet nad tím, za jakou nejkratší dobu je možné překonat vlakem určenou vzdálenost, na jakém principu fungují binární či modré hodiny nebo nad tím, jak se na výtvarných dílech projevuje „zub času“. Vše si mohou děti i dospělí sami vyzkoušet. Součástí programu bude novinka – kinosál Noci vědců, ve kterém univerzita nabídne speciálně natočená videa i rozhovory s vědci.

„Je skvělé, že můžeme po dvou letech přivítat zájemce o vědu přímo na naší univerzitě. Podporujeme zájem dětí i veřejnosti o poznání, vzdělání a vědu představujeme populárně-naučnou formou. Nyní jsme připravili Noc vědců, ale pravidelně je to také Science Point na Sportovním parku Pardubice a v rámci Univerzity v pohybu i oslovení základních a středních škol“ uvedla prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice Ing. Andrea Koblížková, Ph.D.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005. Akce má bořit mýty o vědě i vědcích a ukázat, že věda může být také velmi zábavná a vědci popularizátoři jsou lidé, kteří ji dokáží poutavě představit dětem i dospělým. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity v Ostravě. V roce 2020 se univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu. I letos odstartuje akce po celé Evropě ve stejném termínu, poslední pátek v září.

Vstup na akci je zdarma. Návštěvníky Noci vědců na Univerzitě Pardubice dopraví okružní linka MHD, která má cíl v kampusu.

Všechny informace jsou na webu https://www.upce.cz/nocvedcu i v univerzitní facebookové události. Program všech akcí v republice je možné zdarma stáhnout v mobilní aplikaci Noc vědců na Google Play nebo v App Store.