niverzita Pardubice opět rozšířila řady svých profesorek a profesorů. S nejvyšší akademickou hodností v současnosti působí bezmála 80 zaměstnanců. Nejnověji prezident jmenoval dva akademiky z Fakulty ekonomicko-správní a dvojici z Fakulty chemicko-technologické.
Nejvyšší akademický titul získali doc. Lenka Česlová z Katedry analytické chemie Fakulty chemicko-technologické (FChT) a doc. Tomáš Roušar, vedoucí Katedry biologických a biochemických věd FChT. Dekret s titulem během slavnostního ceremoniálu převzali doc. Renáta Myšková z Ústavu podnikové ekonomiky a managementu Fakulty ekonomicko-správní (FES) a děkan této fakulty prof. Jan Stejskal, který vědecky působí na Ústavu ekonomických věd FES.
„Velmi mě těší, že komunita kolegů s nejvyšším akademickým titulem na naší Univerzitě Pardubice roste takovým tempem. Dokazuje to nejen kvalitu naší vědy ale i studia. Chci kolegyním a kolegům pogratulovat a popřát další vědecké ale i pedagogické úspěchy v jejich práci se studenty,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Libor Čapek.
Doc. Ing. Lenka Česlová, Ph.D. absolvovala studium na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, na které získala inženýrský titul a pokračovala také v doktorském studiu. Disertační práci na téma HPLC/MS výšemolekulárních látek dokončila pod vedením prof. Pavla Jandery v roce 2004. Habilitační práci s názvem „Využití hmotnostní spektrometrie a spojení HPLC/MS v analýze organických látek“ obhájila v červnu 2012.
V současné době se specializuje na využití vysokoúčinné kapalinové chromatografie a jejího spojení s hmotnostní spektrometrií pro analýzu širokého spektra biologicky aktivních látek převážně v přírodních matricích. Absolvovala dlouhodobé zahraniční stáže v Nizozemí, na univerzitách v Amsterdamu a Eindhovenu. Na Katedře analytické chemie pracuje od roku 2001, kde se věnuje studentům jak bakalářského a navazujícího studia, tak studentům doktorského studia. Pod jejím vedením obhájilo svou práci 41 studentů bakalářského studia, 28 studentů navazujícího studia a 5 studentů doktorského studia. Od roku 2017 je členkou hodnotitelské komise soutěže Festival vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. V rámci této soutěže či v rámci středoškolské odborné činnosti se věnuje řadě nadaných studentů základních a středních škol.
Lenka Česlová byla jmenována profesorkou v oboru Analytická chemie na návrh Univerzity Pardubice.
Doc. Ing. et Ing., Renáta Myšková, Ph.D. je absolventkou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, kde získala v roce 1986 inženýrský titul v oboru Radiotechnika, a absolventkou Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, kde získala v roce 1999 druhý inženýrský titul v Oboru ekonomicko-správním. Od roku 1999 pracuje na Fakultě ekonomicko-správní UPCE, na dnešním Ústavu podnikové ekonomiky a managementu. V rámci doktorského studia v oboru Ekonomika a řízení podniku na Fakultě podnikatelské VUT v Brně obhájila v roce 2003 disertační práci s názvem „Vliv pracovní výkonnosti na efektivnost podniku“ a v roce 2007 byla jmenována docentkou v oboru Ekonomika a management na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Její odborná činnost je zaměřena na oblast podnikových analýz a strategického managementu. Podílela se na řešení významných projektů, například projektů GAČR či TAČR a je autorkou či spoluautorkou řady odborných publikací. Zároveň je aktivní školitelkou studentů doktorských studijních programů a vedoucí řady oceněných diplomových a bakalářských prací. Je členkou Akreditačnej rady Žilinskej univerzity, členkou vědeckých a redakčních rad tuzemských i zahraničích vědeckých časopisů.
V letech 2007 – 2015 byla děkankou Fakulty ekonomicko-správní a od roku 2020 do současnosti působí na této fakultě jako proděkanka pro vědu a tvůrčí činnost.
Renáta Myšková byla jmenována profesorkou v oboru Ekonomika a management na návrh Slezské univerzity v Opavě.
Doc. RNDr. Tomáš Roušar, Ph.D. vystudoval Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice. V doktorském studiu oboru Fyziologie a patologická fyziologie pokračoval na Lékařské fakultě v Hradci Králové Univerzity Karlovy, kde v roce 2008 obhájil disertační práci s názvem „Sledování hladin antioxidantů v kultivovaných hepatocytech během inkubace s xenobiotiky.“ Poté získal titul RNDr. na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v oboru Fyziologie živočichů. Habilitační práci obhájil na Lékařské fakultě v Hradci Králové UK v oboru Lékařská fyziologie. V současné době se zabývá kultivacemi lidských buněk, vývojem nových bioanalytických metod a oxidačnímu poškození buněk po účinku chemických látek či nanomateriálů.
Od roku 2003 pracuje na Katedře biologických a biochemických věd FChT UPCE, nyní v pozici vedoucího katedry. Od roku 2004 do roku 2016 působil také na Ústavu fyziologie Lékařské fakulty v Hradci Králové UK. Je autorem nebo spoluautorem více než 50 článků v časopisech s IF indexovaných ve Scopus (H‑index = 18; počet citací = 1083 bez autocitací). Doc. Roušar byl v minulosti hlavním řešitelem projektů GAČR, IGA MZČR či TAČR. V současnosti je spoluřešitelem projektů GAČR a AZV, jednoho EU projektu MSCA Horizon, a dále je členem řešitelského týmu projektu ERC Advanced – ONCOLIPIDS.
Na Univerzitě Pardubice je garantem profesně zaměřeného studijního programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví a řady klinicky zaměřených předmětů na všech třech úrovních VŠ studia. Je vedoucím 25 úspěšně obhájených diplomových prací a 4 prací disertačních.
Tomáš Roušar byl jmenován profesorem v oboru Lékařská biologie na návrh Univerzity Karlovy v Praze.
Prof. Ing. Jan Stejskal, Ph.D. je absolventem Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, kde úspěšně ukončil doktorské studium v oboru Regionální a veřejná ekonomie. Habilitační řízení ukončil na Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici, kde byl jejím rektorem v roce 2013 jmenován docentem pro obor Veřejná ekonomika a služby. V roce 2020 byl na návrh vědecké rady Univerzity Mateja Bela v Banské Bystrici jmenován prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou profesorem v oboru Veřejná ekonomika a služby.
Prof. Stejskal je předním českým odborníkem na veřejnou a regionální ekonomii. Zabývá se především optimalizačními, resp. efektivnostními procesy alokací veřejných prostředků do produkcí veřejných statků a služeb, stejně tak i intervenčními procesy vlády do socio-ekonomického rozvoje. Je úspěšným školitelem v doktorských studijních programech, osm převážně anglicky hovořících studentů úspěšně ukončilo pod jeho vedením svá doktorská studia. Je hlavním řešitelem čtyř po sobě jdoucích grantových úloh podpořených z Grantové agentury ČR a celé řady dalších projektů zaměřených na aplikační praxi. Od roku 2020 zastává funkci děkana Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice.
Jan Stejskal byl jmenován profesorem v oboru Regionální a sociální rozvoj na návrh vědecké rady České zemědělské univerzity v Praze.