Kulturní akcePardubicko

Tvořivá dílna, problematika odškodňování Romů a Sintů i připomínka výročí v Památníku Zámeček

N

a duben jsme si v Památníku Zámeček Pardubice pro návštěvníky opět připravili rozmanitý program. Začneme tvořivou dílnou pro děti i dospělé, budeme pokračovat odbornou přednáškou o poválečném odškodňování Romů a Sintů a měsíc zakončíme filmovou projekcí připomínající 80 let od povstání ve varšavském ghettu.

Po úspěchu vánoční dílny jsme si k příležitosti začátku jara a blížících se Velikonoc připravili další tvoření. Dílna určená nejen pro děti, ale i dospělé proběhne v neděli 2. dubna od 13 do 17 hodin ve foyer. Místo pletení pomlázek a zdobení vajíček jsme si nachystali výrobu papírových tulipánů nebo zajíčků (či jiných zvířátek) z plat od vajec a kartonu. Opět je pro nás důležité téma udržitelnosti a finanční nenáročnosti, i proto znovu volíme materiály, které jsou běžně k dostání a možná vám doma zbytečně zabírají místo.

Ve středu 19. dubna proběhne přednáška Mgr. Renaty Berkyové, výzkumné pracovnice v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a členky pracovní skupiny pro tvorbu expozice Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Přiblíží výsledky svého výzkumu zaměřujícího se na proces poválečného odškodňování Romů a Sintů vězněných v táboře v Letech u Písku. Dozvíme se více o procesu šetření žádostí podaných mezi lety 1956 až 2002 a odůvodněních, která byla uvedena v případě jejich zamítnutí. Přednáška začne od 18:00, vstupné je 50 Kč.

Poslední úterý v měsíci zakončíme cyklus filmových projekcí pořádaný společně s Institutem Paměti národa Pardubice. 25. dubna uvedeme snímek Kdo bude psát naši historii (Who Will Write Our History, Roberta Grossman, 2018), kterým zároveň připomeneme 80 let od povstání ve varšavském ghettu a vznik tzv. Ringelblumova archivu. Film kombinující hrané scény s dokumentárními postupy začne v 18:00 v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je dobrovolné. Věříme, že unikátní prostor promítacího místa opět vytvoří jedinečný divácký zážitek.

Připomínáme, že Památník Zámeček je pro veřejnost otevřen od úterý do pátku od 13:00 do 17:00, o víkendech a státních svátcích již od 10:00 do 17:00. Můžete nás tedy navštívit i v průběhu Velikonoc. Těšíme se na vás!

Kateřina Hloušková, Památník Zámeček Pardubice
hlouskova@zamecek-memorial.cz