Pardubicko

Třetí měsíc letošního roku se v Památníku Zámeček budeme věnovat spojení filmu a historického bádání

V

únoru jsme si přednáškou a projekcí připomínali rok od začátku stále probíhající ruské invaze na Ukrajinu. V březnu se v Památníku Zámeček Pardubice podíváme dále do minulosti a zaměříme se na téma filmů věnujících se válce a antisemitismu. V našich prostorách se také uskuteční seminář o výuce dějin 20. a 21 století.

Ve středu 15. března od 18:00 se v přednášce zaměříme na téma Zobrazování války ve filmu a televizi. Filmy a seriály často utváří naši představu o podobě válečných konfliktů. Jak ale probíhá příprava na natáčení příběhů odehrávajících se za války? Odpovídají nápady filmařů historickým pramenům? K jakým kompromisům dochází při natáčení nejčastěji? O tom a mnohém dalším pohovoří historik Mgr. Pavel Kmoch, který zároveň působí jako odborný poradce při natáčení filmů. Pracoval na snímcích, jakou jsou Anthropoid a Králíček Jojo, nebo na seriálu 1864.

V úterý 28. března v 18:00 proběhne třetí z filmových projekcí, které spolupořádáme s Institutem Paměti národa Pardubice. Promítneme film českého divadelního a filmového režiséra Alfréda Radoka Daleká cesta. Trochu zapomenutý snímek z roku 1948 vznikl krátce po skončení války a filmové postupy kombinující stylizované scény s dokumentárními záběry navozují stísněnou atmosféru a strach, který panoval v terezínském ghettu.

Poslední březnový den budeme hledat odpověď na komplexní otázku, jak učit dějiny 20. a 21. století. Seminář Soudobé dějiny ve škole: Jak učit o válce? v prostorách Památníku Zámeček organizuje Dějepis v 21. století, který spadá pod Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Seminář je akreditován MŠMT a je zdarma. Kapacita je ovšem omezená, proto je nutná registrace na webu www.dejepis21.cz, kde naleznete i detailnější popis programu.

Od 1. března měníme otevírací dobu Památníku Zámeček. Opět budeme mít otevřeno i ve všední dny (kromě pondělí), a to od 13:00 do 17:00. Můžete nás tak navštívit třeba o jarních prázdninách. V sobotu a neděli zůstává otevírací doba v rozmezí od 10:00 do 17:00. Těšíme se na vaši návštěvu.

 

 

 

.