Pardubicko

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky bilancovaly letošní sezónu. Na tradičním setkání ocenily úspěšné žáky a rozšířily Síň slávy

Z
 

cela zaplněný Sál Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje vytvořil ve středu 18. prosince skvělou kulisu slavnostnímu ukončení letošních ročníků TECHNOhrátek a ZDRAVOhrátek. Připomínka jejich hlavních událostí, výborný koncert dětské hudební skupiny KidBeat a především průběžné vyhlašování vítězů a medailistů v doprovodných soutěžích obou projektů se postaraly o příjemnou předvánoční atmosféru a udržovaly aktéry až do konce v napětí. Mezi žáky, studenty, ředitele základních i středních škol, rodiče či manažery významných firem zavítali také radní Pardubického kraje Petra Šimečková, Josef Kozel a Miroslav Krčil a také vedoucí krajských odborů Martin Kiss (školství) a Pavel Čech (zdravotnictví).

„Děkuji všem, kteří se podíleli na dalších vydařených ročnících obou projektů, které jsou výkladní skříní Pardubického kraje. Těší nás stále rostoucí zájem žáků základních škol o účast na akcích TECHNOhrátek i ZDRAVOhrátek, jenž často až třikrát překračuje kapacitní možnosti, a také efekt, který oba projekty přinášejí našemu regionálnímu školství v podobě zájmu o technické a odborné vzdělávání,“ uvedl Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.

Za dvanáct let existence TECHNOhrátky uspořádaly 151 speciálních akcí ve 26 středních odborných školách, prezentovaly 69 oborů a zapojily 19 238 žáků osmých a devátých tříd ze 129 základních škol – v tomto roce se zúčastnilo 1806 žáků. Do čtyř letošních zastavení ZDRAVOhrátek se zapojil rekordní počet 324 vybraných školáků se zájmem o studium zdravotnických oborů nebo oborů sociálních služeb. Celkem jich za sedm sezón projektem prošlo 1895 z 99 základních škol.

Čtvrtý „technohrátkovský“ Oskar

Už počtvrté TECHNOhrátky udělovaly speciální cenu za nejvydařenější akci celého ročníku. Mezi patnácti seznamkami s řemesly získala za rok 2024 „technohrátkovského Oskara“ SŠ gastronomická a technická Žamberk. Ocitla se tak v čestné společnosti OU Chroustovice, SOU opravárenské Králíky a SOŠ a SOU obchodu a služeb, které zvítězily v předcházejících letech. Cenu ve formě příslušného certifikátu a speciální zástěry s nápisem „Nejvypečenější akce TECHNOhrátek ročníku 2024“ převzala ředitelka školy Zuzana Pecháčková.

Loňskou novinkou bylo otevření Síně slávy TECHNOhrátek. Jejím členem se může stát pouze osoba s mimořádnými a dlouhodobými zásluhami o rozvoj technického vzdělávání v Pardubickém kraji. Historicky prvním členem se stal bývalý generální ředitel společnosti Bühler CZ Jiří Appeltauer. Letos do Síně slávy přibyl druhý člen, kterým je Miroslav Krčil, starosta Hlinska a také radní Pardubického kraje pro životní prostředí, venkov a zemědělství.

„Také tentokrát to pro nás byla jasná volba. Miroslav Krčil získal toto ocenění za nezměrné úsilí v procesu obnovení učňovského školství v Hlinsku, za ideový záměr i realizaci unikátního vzdělávacího centra Planeta v Hlinsku a také za trvalou podporu technického a odborného vzdělávání,“ zdůvodnil nominaci Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Galerie nejlepších

V žákovských i studentských soutěžích rozhodovalo o pořadí vždy hodnocení odborné poroty a také hlasování veřejnosti na facebookových profilech obou projektů.

V TECHNOhrátkách byla společným tématem pro obě věkové kategorie kutilská soutěže „Řemeslo (nejen) na prázdniny“, v níž se účastníci prezentovali vlastnoručními výrobky z nejrůznějších materiálů. Ve ZDRAVOhrátkách se zapojili studenti do literární soutěže na téma „Jak zlepšit, oživit a zpříjemnit prostředí v nemocnicích nebo sociálních zařízeních?“

Všichni ocenění si odnesli atraktivní ceny, k nimž výrazně přispěli i významní zaměstnavatelé v regionu a profesní organizace – elektrotechniku, sady nářadí, poukázky do e-shopů, knihy nebo společenské hry.

 

TECHNOhrátky – základní školy

Umělecká kategorie – porota: 1. Klára Štraufová – U dubových skřítků (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 8. třída), 2. Tereza Hegerová – Schody do neznáma (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 7. třída), 3. Aneta Bártová – Háčkované výrobky (ZŠ J. Ressla, Pardubice, 7. třída).

Technická kategorie – porota: 1. Martin Hon – Rekonstrukce motorky Jawa 555 (ZŠ Smetanova Přelouč, 9. třída), 2. Adam Krystejn, David Krystejn – Dřevěné městečko (ZŠ J. Pravečka, Výprachtice, 7. třída), 3. Petr Soukup – Snůška vajec (ZŠ Dašice, 7. třída).

Facebook: 1, Rudolf Brynych – Tragédie prázdnin (ZŠ Ronov nad Doubravou, 9.třída).

TECHNOhrátky – střední odborné školy

Umělecká kategorie – porota: 1. Magdalena Šťastná, Jakub Bureš – Čalounické práce (SŠ technická Vysoké Mýto), 2. Kristina Boiko – Dort se slunečnicemi (SŠ gastronomická a technická Žamberk, 3. ročník), 3. Mikuláš Kubelka – Kovaný meč (SPŠ stavební Pardubice, 1. ročník) a Kryštof Kosek – Dřevěné hlavolamy (SŠ technická a dopravní GH Česká Třebová, 2. ročník).

Technická kategorie – porota: 1. Vítězslav Falta – Renovace závodního motocyklu Jawa 50 (PSŠ Letohrad, 1. ročník), 2. Veronika Hodíková – Stojan na víno s motivem sudu na víno doplněný uměleckou řezbou listu a hroznu (SPŠ stavební Pardubice, 2. ročník), 3. Milan Hubálek – Stolek a svícen (SOU opravárenské Králíky, 2. ročník).

Facebook: Miroslav Semenec – Traktor Zetor 7045 turbo (SOU zemědělské Chvaletice, 2. ročník).

ZDRAVOhrátky

Odborná porota – třikrát 1. místo: Tereza Váchová – SZŠ Pardubice, Valérie Koudelková – VOŠZ a SŠZ Svitavy, Aneta Kočová – VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí.

Facebook: 1. Mariia Kotsovska – SŠZŠ Chrudim.

Cena radního Josefa Kozla: Anežka Škodová – SZŠ Pardubice.

 

Zdroj + Foto: pardubickykraj.cz