Aktuality

Tažné zařízení: průvodce výběrem

Potřebujete namontovat na váš vůz tažné zařízení? Zde najdete vše, co potřebujete vědět pro výběr a montáž tažného zařízení.

Tažné zařízení pro mnoho využití

Instalace tažného háku je pro mnoho motoristů nutností, aby mohli používat nejrůznější pomocná zařízení, například pro přepravu turistického a sportovního vybavení nebo přívěsný vozík. Jednou z prvních otázek je, kolik stojí montáž? Ve skutečnosti existuje mnoho dalších informací a kuriozit, které je dobré znát, abyste nebyli překvapení. Dnes se podíváme, co potřebujete vědět o výběru a montáži tažného zařízení.

Instalace tažného háku: originál nebo dodatečně?

Je lepší objednat tažné zařízení tazne-rameder.cz s novým vozem nebo nainstalovat tažný hák s dodatečným schválením v servisu? Volba, která zjevně ovlivní pouze cenu operace, se v mnoha případech stává zásadní. Ve skutečnosti mluvíme o případech, kdy výběr mezi různými typy háčků zahrnuje různé úpravy. Nejprve se podívejme, jaké změny mezi továrně montovaným tažným zařízením a dodatečně namontovaným. Z hlediska kvality a bezpečnosti se nic nemění. V některých případech je to skutečně autorizovaný prodejce, kdo před registrací vozu nainstaluje sadu dodanou výrobcem a současně nahlásí změnu do technického průkazu vozidla.

V závislosti na typech tažných háků se náklady na jejich instalaci mohou značně změnit. Rozdíl v ceně oproti montáži tažného zařízení provedené prodejcem nebo výrobcem se zvyšuje v závislosti na modelu. Rozdíly mezi tažnými háky se dělí na:

  • hák pevného typu
  • lze rozložit vodorovně nebo svisle
  • s výsuvným mechanismem

Náklady na montáž tažného zařízení zohledňují:

  • nákup tažného háku
  • elektrická souprava pro napájení různých zadních signálních světel na vozíku nebo přídavném zařízení
  • jakékoli úpravy podvozku a zadního nárazníku
  • náklady na testování a aktualizaci technického průkazu

Co se při instalaci tažného zařízení změní?

Pokud se náklady na montáž tažného zařízení na trhu s náhradními díly mohou zdát levnější, před výběrem je třeba provést další posouzení. Většina z nich by neměla být používána u nového vozu bez schválení výrobce. To neplatí, pokud si k registraci vyberete vůz připravený k dodání. Při výběru „originálního“ nebo staršího tažného zařízení je třeba zvážit:

Některé modely vozů s nádrží AdBlue, systémem LPG nebo CNG nejsou kompatibilní s montáží háku (zkontrolujte na webu výrobce nebo u prodejce). Kromě typu musí být volba provedena také s ohledem na maximální svislé zatížení na kouli. To je zvláště důležité, pokud máte v úmyslu přepravovat kola s autem. U některých vozů instalace tažného háku zahrnuje řezání zadního nárazníku ve spodní části.