AktualityPardubicko

Startuje Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Z

výšit celosvětové povědomí o významu krevní plazmy. Ocenit fakt, že dárci krevní plazmy přispívají k záchraně životů. A zvýšit informovanost o životodárné léčbě plazmatickými bílkovinami a o vzácných nemocech. To vše je ambicí Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy, který po celém světě probíhá od 4. do 8. října.

V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. A tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují. “Jsou jimi léčeni také pacienti s řadou vrozených i získaných onemocnění. A mnoho lidí je na tuto léčbu zcela odkázáno. Mezi ně patří např. lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními,” přibližuje hematoložka Alice Drábková ze společnosti sanaplasma. Jen v Evropě trpí některou z těchto vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. To je dvaapůlkrát více než počet pacientů s rakovinou prsu. A na rozdíl od rakoviny není možné úplné uzdravení těchto pacientů. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, je nutná průběžná léčba.

Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité pravidelně upozorňovat na důležitost rozhodnutí jednotlivců darovat krevní plazmu. Odběry krevní plazmy jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. “Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže organismus plazmu obnovit do 24-48 hodin,” vysvětluje lékařka.  

Podle průzkumu, který letos provedla sanaplasma, největší tuzemská síť odběrových center, si většina dárců význam krevní plazmy uvědomuje. Hlavním důvodem, proč chodí plazmu darovat, je možnost pomoci lidem, kteří to potřebují. Uvedlo to 60 procent z 3500 respondentů. Většina se také shodla, že vpich nebolí a odběr probíhá rychle. I proto 88 procent z nich daruje plazmu pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně.

O společnosti sanaplasma 

Sanaplasma v současné době provozuje síť 11 odběrných center pro darování plazmy v České republice. Od svého vzniku v roce 2006 se stala jedním z předních odborníků na sběr vysoce kvalitní plazmy. Ta je používána pro výrobu léků, které zachraňují životy. Centra sanaplasma brzy přejdou pod novou, jednotnou značkou BioLife. 

Web: www.sanaplasma.cz 

O společnostech BioLife a Takeda 

BioLife vlastní a provozuje více než 170 nejmodernějších zařízení na odběr plazmy ve Spojených státech a Evropě. Jejím posláním je poskytovat vysoce kvalitní služby a nejvyšší úroveň bezpečnosti dárcům i pacientům, kteří dostávají léčbu pomocí život zachraňující plazmy. BioLife je součástí firmy Takeda, globálního lídra v oblasti biofarmaceutik se sídlem v Japonsku, který je založen na výzkumu a vývoji s cílem vyvíjet a dodávat léčiva na základě zodpovědnosti vůči pacientům, zaměstnancům a planetě. 

www.biolifeplasma.com, www.takeda.com