Aktuality

Staré parkovací automaty nahradí nové

P

ardubice ukončily testování nových parkovacích automatů. V listopadu začne dodavatel osazovat novými přístroji parkovací místa ve městě. Na rozdíl od těch stávajících, v nových bude možno hradit parkovné i bezkontaktní kartou a dalšími bezkontaktními metodami.

„Automaty se budou postupně montovat na 84 míst ve městě. Stát budou vždy v blízkosti stávajících automatů a do provozu budou uvedeny všechny v jeden den, kdy budou zároveň staré automaty vypnuty. „Právě nyní probíhá instalace patek pro nové automaty s tím, že k ostrému spuštění dojde do konce letošního roku,“ řekl náměstek pardubického primátora zodpovědný za dopravu Petr Kvaš.

Výměna všech pakovacích automatů v Pardubicích je součástí právě budovaného systému inteligentního parkování, který má přispět k většímu komfortu řidičů při hledání volných parkovacích míst i odlehčení dopravy v centru Pardubic. Při placení parkovného prostřednictvím nových automatů bude řidiči muset zadat i SPZ parkujícího automobilu. Automaty budou totiž propojeny s informačním systémem městské policie, na který budou navazovat další kroky projektu Smart Parking.

Nové parkovací automaty jsou napájeny vlastními solárními články a vybaveny informačním modulem, který upozorní provozovatele na závadu, plný mincovník a podobně. Nemělo by se tedy stávat, že by byl automat mimo provoz, aniž by o tom provozovatel (Dopravní podnik města Pardubic) věděl. Na rozdíl od stávajících automatů lze v nových platit parkovné i bezkontaktní kartou, hodinkami a dalšími bezkontaktními metodami. Vedle platby v parkovacích automatech je v Pardubicích možno platit i přes mobil prostřednictvím sms zpráv či mobilních aplikací (MPLA, ParkDots, ParkSimply a Smart4City Parkování).