Pardubicko

Soutěž TECHNOhrátek „Řemeslo (nejen) na prázdniny“ ovládly na Facebooku Chvaletice a Ronov nad Doubravou

 

Doprovodná soutěž letošního, dvanáctého ročníku TECHNOhrátek nazvaná „Řemeslo (nejen) na prázdniny“ zná první vítěze. V hlasování veřejnosti na facebookovém profilu projektu nasbírali nejvíce lajků v kategorii studentů středních odborných škol Miroslav Semenec (SOU opravárenské Chvaletice) za model traktoru Zetor 7045 turbo a v kategorii žáků základních škol Rudolf Brynych (ZŠ Ronov nad Doubravou) za letecko-modelářskou Tragédii prázdnin.


Podmínkou soutěže bylo vyrobit v období 1. června až 5. listopadu 2024 vlastnoručně artefakt ze dřeva, kovu, textilu, plastu či jiného materiálu, který by měl vztah k technickým nebo odborným dovednostem, a zaslat organizátorům jeho fotografii. Ti následně provedli výběr nejzdařilejších prací splňujících podmínky. Kromě Facebooku hodnotila nejlepší díla také odborná porota. Konečné výsledky budou slavnostně vyhlášeny 18. prosince v Sálu Jana Kašpara v sídle Krajského úřadu Pardubického kraje.

Miroslav Semenec, jenž svým příspěvkem navázal na loňského absolutního vítěze této soutěže mladých kutilů a staršího spolužáka ze SOU opravárenského Chvaletice Ondřeje Bíži, si vedoucí umístění „hlídal“ od začátku hodnocení. Rychle se dostal na špici a k prvenství mu nakonec stačilo 339 lajků, zatímco v pořadí druhá Kristina Boiko (SŠ gastronomická a technická Žamberk) získala za svůj Dort se slunečnicemi o polovinu lajků méně – 164.

Mezi žáky základních škol však došlo na poslední chvíli k nečekanému zvratu. Pořadí totiž dlouho vévodil deváťák Martin Hon (ZŠ Smetanova Přelouč), jenž zaujal svou rekonstrukcí malého motocyklu Jawa 555. Přestože se mu podařilo nasbírat úctyhodných 799 lajků, ani tento počet mu k výhře nestačil! Drtivý finiš v posledních dnech i hodinách totiž vynesl na nejvyšší příčku jiného deváťáka – Rudolfa Brynycha, jehož fanoušci ocenili za padající model dopravního letadla nad lesem v době uzávěrky 971 lajky.

V kategorii 7. až 9. třída poslalo organizátorům TECHNOhrátek svá díla jednadvacet žáků ze čtrnácti základních škol. Studentských prací dorazilo třiadvacet z osmi středních odborných škol. V kategorii základních škol získalo následně finální nominaci třináct prací, v kategorii středních odborných škol jich bylo patnáct.