Volný čas

Saunování v čepici bude v letním Česku hit

V

e Finsku je pět milionů Finů a dva miliony saun. I v Česku vznikají sauny jako houby po dešti. Češi zjistili, že pravidelné saunování každý sedmý den podporuje imunitu a opravdu funguje jako zdraví prospěšná záležitost.

Navíc při letním saunováním se lépe vypořádáme s termoregulací a následně pak během celého roku lépe snášíme výkyvy počasí. “Češi si na saunu už prostě zvykli. Navíc dychtí po dalších vychytávkách, které jim umožní opravdové požitkářství a prohloubí autentický finský saunový zažitek. Ve Finsku navíc saunová sezóna začíná právě v létě. Na zahradě, u jezera, s grilem a dobrou partou. Často nechybí ani pivo. I proto má saunování šanci stat se v Česku hitem”, říká Milan Schmidt, výhradní dodavatel finské značky Rento do České republiky.

Finové chodí do sauny rádi a často. Funguje jako místo relaxace a setkávání. Finové si saunu užívají v čepici, stejně jako Estonci. “Bez čepice sem ani nelez”, stojí mnohdy na dveřích finských a estonských saun. Ať je léto nebo zima, čepice chrání vlasy a zároveň reguluje teplotu v těle. Znáte to přeci ze zimy. Všechno teplo odchází z těla hlavou, čepice je tedy namístě i v sauně. Funguje i jako dokonalá ochrana vlasů. U čepic do sauny ale existuje jedno neměnné pravidlo. Musí být z vlny. Vlna vydrží nápor teploty v sauně a navíc i skvěle odvede i pot. V mode jsou klasické vlněné hučky, čepice, ale například v Estonsku se nosí i speciální vlněné kloboučky.

Finové pravidelně polévají v sauně kameny, tak aby udrželi vhodnou vlhkost. Ta navíc zvyšuje i teplotu v sauně a prohlubuje saunový zážitek. Mezi další zvyky patří používání vonných esencí, šlehání větvičkami ze svatojánské břízy či eukalyptu pro dokonalé prokrvení kůže a jejich omanou vůni a v Estonsku navíc praktikují i zpěv. Pokud nemáte větvičky, použijte speciální přírodní kartáč nebo saunovou žíňku, která je z kvalitního hrubšího froté materiálu.

A jak se správně saunovat? Tady přinášíme pár základních tipů
V letních měsících má pobyt v sauně jednak preventivní účinek, což oceníte zejména při přechodech z klimatizovaných prostorů, ale pomůže vám i lépe zvládnout letní horka a pocení. Teplota vzduchu ve finské sauně dosahuje okolo 90 °C a může být i vyšší. Vlhkost vzduchu ve finské sauně se pohybuje v rozmezí 5% – 20%.

Jejím hlavním účinkem je odplavování toxinů z těla spolu s potem, prokrvení kůže a orgánů a celkové zrelaxování těla i mysli. Posiluje výrazně imunitu. Uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost. Zlepšuje termoregulační mechanismy. Prohlubuje a uvolňuje dýchání. Zklidňuje činnost srdce. Čistí a zpevňuje pleť. Díky hlubokému prohřátí svalů je vhodná i jako regenerační proces po cvičení nebo tréninku.

Optimální trvání kompletního saunovacího cyklu se pohybuje v rozmezí 1,5 – 2 hodin, při dodržení tří cyklů. Správná doba finského saunování v jednom cyklu:
• Dospělí a adolescenti: 8 – 12 minut
• Obézní dospělí a adolescenti: až 15 minut
• Děti do 1 roku: 2 – 3 minuty
• Děti do 3 let 3 – 6 minut
• Děti do 6 let: 6 – 8 minut, starší děti: 8 – 10 minut

Pár tipů závěrem:
V sauně seďte nebo ležte na podložce nebo podsedáku. Když budete ležet, rovnoměrněji se prohřejete. Finové tradičně mezi vlažnou sprchu a zchlazením vkládají krátkou, zhruba 50 metrovou procházku. Ve finské sauně je suchý vzduch. Proto je nejlepší dýchat ústy. Kdybyste dýchali nosem, rychle by se vám vysušila sliznice a pravděpodobně by vás začala bolet hlava.

O Rentosauna.cz:
„Rento k vám přichází z Finska. Láska k saunování se tady propojila se zkušeností. Sauna je už dávno součástí finské identity. A právě proto víme, jak vám můžeme přinést autentický finský zážitek ze saunování“ Rento nabízí kompletní sortiment moderního a inovativního saunového zboží, které potěší všechny lidské smysly. Rento je přírodní kosmetika s minimálním dopadem na přírodu, eko udržitelné materiály do sauny včetně minimalistického skandinávského designu. Rento je po desetiletí velkou součástí finského saunování. Celá řada produktů se pyšní štítkem „Design from Finland“ a většina výrobků má klíčový symbol vlajky, který označuje výrobu ve Finsku. RentoSauna.cz je výhradním dodavatelem luxusního saunového zboží Rento z Finska do České a Slovenské republiky.