AktualityPardubicko

S ubytováním Pardubice poskytnou Ukrajincům i peníze do začátků

 

P ardubice vyhradí pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny dvanáct městských bytů. Některé byty jsou v tuto chvíli již prakticky připraveny, další budou v horizontu několika dní. Rada města dnes také na mimořádné schůzi schválila okamžitou finanční pomoc rodinám, které do Pardubic přijdou bez peněz a nemají zde ani zázemí u příbuzných či známých.

„Pokud bude třeba, dostanou s ubytováním také finanční podporu. Potřebují si koupit jídlo a další nezbytnosti a než se zkontaktují s úřady a získají dávky v hmotné nouzi, přece jen to chvíli potrvá. Proto jsme se rozhodli, že jim pomůžeme nejen střechou nad hlavou, ale i menší částkou na to nejnutnější,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš. Rada města proto v pondělí posílila rozpočet odboru sociálních věcí v kapitole mimořádná okamžitá pomoc o 100 tisíc korun právě za tímto účelem. „Díky pardubickému providerovi bude ve všech bytech dostupné i bezplatné internetové připojení,“ dodal náměstek s tím, že právě spojení s přáteli a rodinnými příslušníky je pro běžence velmi důležité.

Město jako takové mnoho volných bytů, které by mohlo uprchlíkům poskytnout, nemá. Rozhodlo se ale upravit a vybavit 12 bytů v domě, který je kvůli připravované rozsáhlé rekonstrukci, momentálně neobývaný. „V současné době máme připraveny čtyři byty pro čtyři rodiny, další byty jsou vymalovány a čekají na vybavení. Chybí nám postele a další nábytek, ložní prádlo, ale také vybavení kuchyní a podobně. V současné době tu máme ubytovány dvě rodiny s dětmi,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí pardubického magistrátu Iva Bartošová.

Sociální odbor pardubické radnice je od minulého týdne v úzkém kontaktu s neziskovými organizacemi Centrum pro integraci cizinců a Most pro, které v Pardubicích soustřeďují nabídky soukromníků i firem na ubytování uprchlíků a zprostředkovávají pak také kontakty mezi potřebnými a pomáhajícími. Radnice také jedná o zajištění lékařské péče pro běžence.