Pardubicko

Různé podoby svátků jara

 
L
 

etošní Velikonoce budou kvůli koronavirovým omezením od těch „obvyklých“ dosti odlišné: většinou vysedávání doma, maximálně nějaký výlet v rámci okresu, žádné velké radovánky. V tomto článku s námi přesto můžete, samozřejmě pomyslně, vykonat dokonce obří poznávací výlet po několika zemích Evropy, Severní, Střední a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie tematicky zaměřený na rozdílné velikonoční obyčeje.

Má to ale jeden háček – průvodce totiž některé informace z následujícího textu ukryl do tajenek v podbarvených políčkách pěti přiložených lehkých doplňovaček.

Rozhodující vliv na různorodost velikonočních zvyků a tradic má v prvé řadě kultura, pověry a pranostiky konkrétní země.

Putování začínáme u našich východních sousedů. Také na Slovensku nechybějí krásná barevná vajíčka, koleduje se s pomlázkou, které říkají … (tajenka – svislá doplňovačka1), v některých regionech se dívky polévají vodou. Pro většinu obyvatel silně katolického Polska má velký význam nechat si posvětit svoje jídlo, v povelikonoční úterý naopak dívky polévají vodou chlapce.

Děti v Německu a Rakousku se patřičně vyřádí při oblíbeném „koulení vajíček“. Velikonoční zajíčky a stromečky nazdobené vyfouknutými vajíčky „dalo“ světu Německo. V Rakousku se na Zelený čtvrtek ctí barva, má se tedy sníst něco zeleného, ohně na Bílou sobotu spalují zimu..

Gastronomie má ve Francii důležité postavení po celý rok, velikonoční specialitu představuje různě upravené jehněčí. Děti velmi rády dovádějí s vajíčky – vyhazují je do vzduchu, „vítězným“ vajíčkem je to, které spadne na zem jako poslední. Velmi častou akcí v katolickém Španělsku jsou procesí s Ježíšovými sochami.

V Itálii je v oblibě vyjíždět do přírody na pikniky. Ke zdejší tradici patří sladké dorty se zajímavým tvarem … (tajenka – svislá doplňovačka2), k snídani se podává slaný koláč s vajíčkovou náplní. Velikonoční vajíčka v Řecku jsou pouze červená, tato barva má symbolizovat obnovu života.

Anglie nezná pomlázky, zato se tam barví také vajíčka křepelčí, krocaní, bažantí a dokonce i velká pštrosí. V jedné zajímavé aktivitě jsou v hlavní roli … (tajenka – vodorovná doplňovačka): jedná se o závody v jejich pečení a v následném pojídání. Pro obyvatele Irska znamená konzumace vajíček ukončení půstu, pochutnat si na speciálním koláči je spojeno s nutností zatančit.

Neobvykle vypadají dětští koledníci ve Finsku – jsou totiž převlečené za čarodějnice. V Norsku jsou s Velikonocemi spojeny žlutá barva a … detektivní příběhy.

Nevděčnou roli dostávají vajíčka v Chorvatsku – obyvatelé této jadranské země si s nimi přiťukávají. Vítězem této „soutěže“ je samozřejmě ten, komu se nerozbije.

Pravoslavný kalendář „zavinil“ to, že v Rusku se Пасха (ruský výraz pro „Velikonoce“) slaví – stejně jako Vánoce – později. Po vzájemném obdarování vajíčky se lidé na znamení přátelství třikrát políbí.

Velmi oblíbenou celorodinnou zábavu obyvatel Spojených států začínají rodiče, kteří schovají … (tajenka – dvojslovná doplňovačka), a děti se je pak snaží najít.

Středo- a jihoamerické země převzaly španělský obyčej, tedy pořádání velkých procesí. V Mexiku při nich lidé chodí ulicemi s obrázky nebo krabicemi, symbolem proradného Jidáše, proto je zapalují.

Velmi zvláštní způsob praktikují ostrovní … (tajenka – kruhová doplňovačka). Také zde se konají velká procesí. Od ostatních států se stejnou tradicí jsou pro některé věřící značné kruté: přibitím na kříž následují Ježíše Krista. (mk)

 

(zdroj: www.milujivelikonoce.cz)