Aktuality

Ráj na dohled od Prahy, proč vyrazit o jarních prodloužených víkendech na Karlštejnsko?

Kdo by nechtěl čas od času utéct od pracovního zápřahu a školních povinností. Jistě, že každý. Ale ne všichni mají dostatek prostředků a dnů dovolené pro daleké cesty do zahraničí. Není ani potřeba, protože jeden panenský ráj se nachází přímo u Prahy. Doopravdy, lokalita Karlštejnska vábí turisty na slovutný hrad, málokdo ale tuší, že Český kras patří mezi nejzajímavější přírodní oblasti v České republice. Proč navštívit tento region a jaké aktivity v jarním období nabízí?

Panenská příroda kousek od města

Hledat panenskou přírodu v okolí Prahy? To by nikoho jistě nenapadlo, přitom hranice Chráněné krajinné oblasti Český kras začíná přímo v jedné z pražských čtvrtí. Konkrétně v Radotíně, odkud se táhne až k Berounu. Je známá zejména kvůli hradu Karlštejn, který hrál ústřední roli v dějinách, ale také v muzikálu Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně. Písničky si dodnes lidé zpívají, protože melodie se ani po padesáti letech neoposlouchaly. Ba naopak, stále se dočkávají remixů a nových ztvárnění. Muzikál se navíc hraje každoročně na nádvoří hradu v letních měsících.

Hrad se nesmí minout

Do léta je však daleko. Hrad je nejlepší navštívit právě nyní, v jarních měsících, protože není v obležení asijských turistů, kteří jej mají na seznamu „must visit“. Davy lze snadno obejít také pořízením vstupenek online předem. Na webových stránkách státní památky se kupují na konkrétní prohlídku, datum a čas. V zimních měsících je v nabídce pouze základní prohlídkový okruh, až od dubna je možné zhlédnout další zajímavosti na hradě. V rámci prohlídky návštěvníci objeví soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV., současně si mohou prohlédnout repliku Svatováclavské koruny.

Za historií poutníka Ivana

Také další výlet na Karlštejnsku je spojen s českou minulostí. Konkrétně s dobou knížete Bořivoje a jeho ženy Ludmily, která byla později prohlášená za svatou. Z penzionu Karlštejn, který nabízí úžasné ubytování pro páry i rodiny, je totiž možné se vydat na vyhlídku Skála a odtud do poutního místa Svatý Jan pod Skalou, kde žil v 9. století poustevník Ivan. Právě s ním se setkal nejprve Bořivoj a posléze Ludmila a měl velký vliv na rozšíření křesťanství na našem území. Klášterní komplex zahrnuje též jeskyni, kde Ivan žil, ale vznikl až o mnoho staletí později pod taktovkou Kiliana Ignáce Diezenhofera.

Pěšky křížem krážem

Poutní místo Svatý Jan pod Skalou je známé ještě z jednoho důvodu, je jedním z bodů svatojakubské cesty do Santiaga de Compostela. Tam až dojít nemusíte, ale jistě každého milovníka turistiky nadchne Karlštejnsko svými dobře značenými turistickými a naučnými stezkami. Jednou z nich je například Cesta Vojty Náprstka z Berouna na Karlštejn, která je nejstarší značenou trasou Klubu českých turistů a měří 13 kilometrů, přičemž vede z Berouna přes Svatého Jana pod Skalou až na hrad.