V
Pardubickém kraji záměrně problikává jiné řidiče 77,5 procenta řidičů. Celorepublikový průměr je přitom 65,5 procenta. Jde tak o jedno z nejvyšších čísel napříč regiony. Regionální rozdíly v prohřešcích, kterých se řidiči při jízdě dopouštějí, vyplynuly z rozsáhlého průzkumu, jejž v rámci kampaně Agresivita zabíjí iniciovala Česká asociace pojišťoven. Partnery kampaně, zaměřené na prevenci agresivního chování řidičů, jsou Policie České republiky a Besip.
Kromě problikávání dálkovými světly jezdí 85 procent dotázaných řidičů v Pardubickém kraji rychleji, než jak jim dovoluje maximální povolená rychlost. V celorepublikovém průměru je to asi
78,1 procenta řidičů. Z průzkumu agentury STEM/MARK zároveň vyplynulo, že polovina řidičů na Pardubicku také někdy nedodržuje bezpečnou vzdálenost. Nejhorší situace je v Pardubicích a okolí.
„V Pardubickém kraji dochází k největšímu množství nehod v krajském městě a jeho okolí. Stejně tomu je i v případě nehod plynoucích z agresivního chování řidičů. Pardubice jsou významným dopravním uzlem nejen vlakové dopravy. Mnoho řidičů odtud cestuje za prací do Prahy nebo projíždí z Čech směrem na Moravu. Zvýšení plynulosti provozu a snížení agresivity řidičů přinese dostavba dálnice D35,“ říká Radka Osterová, krajská koordinátorka Besip MD pro Pardubický kraj.
Ačkoliv jsou agresivní projevy na silnicích extrémně nebezpečné, za určitých okolností je ochotno je tolerovat 46 procent dotázaných. „Ochota českých řidičů omlouvat své prohřešky za volantem tím, že si to okolnosti žádají, je neobyčejně vysoká,“ komentuje výsledek dotazníkového šetření výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.
Platí také, že jednotlivým prohřeškům přikládají lidé různou závažnost. Zatímco například nedodržování bezpečné vzdálenosti, předjíždění na poslední chvíli, vybržďování či záměrné nedávání přednosti hodnotili dotazovaní jako velmi rizikové, troubení, křik a agresivní gestikulaci za nebezpečné nepovažuje téměř nikdo. Nicméně i tyto zdánlivě neškodné projevy mohou mít nedozírné následky, varuje Tomáš Neřold, vedoucí oddělení Besip Ministerstva dopravy: „Chcete-li dát například vytroubením jiného řidiče najevo, že má uhnout z cesty nebo vyrazit do křižovatky, protože už blikla zelená, je třeba si uvědomit, že to může vyvést z míry nejen daného řidiče, ale také všechny okolo. Lidé se začnou rozhlížet všude kolem, čímž ztratí pozornost, nebo náhle strhnou volant ke straně. To všechno jenom zvyšuje riziko, že někdo udělá skutečnou, fatální chybu.“
O kampani Agresivita zabíjí
Kampaň Agresivita zabíjí, která byla spuštěna 17. září 2020, staví zejména na emotivních televizních a rádiových spotech, popisujících konkrétní nebezpečné situace způsobené agresivními řidiči, které mají fatální následky, a to nejen pro samotné účastníky dopravních nehod, ale i pro jejich blízké. Spoty doplňuje bannerová reklama i tištěná inzerce. V roce 2021 vznikla ještě humorná videa s Tigranem Hovakimyanem, cílící na mladé řidiče, kteří jsou podle dat ČAP za volantem až 2,5krát rizikovější. Na webu www.agresivitazabiji.cz si lze vyzkoušet své řidičské vlastnosti pomocí testu agresivity, který ČAP připravila ve spolupráci s dopravními psychology. Veškeré aktivity v rámci kampaně jsou financovány z Fondu zábrany škod.
TV spoty: https://www.youtube.com/channel/UCatwcRtnB_-pRheES6Zi5Hw