Kulturní akcePardubicko

Příhrádek (si) hraje napříč všemi žánry

 

etošní ročník je již třetím v pořadí, jež organizuje Krajská knihovna v Pardubicích na detašovaném pracovišti Knihovního centra U Vokolků. Trojka je poněkud magické číslo. A magické je i prostředí Příhrádku, kde se v letošním roce pravidelně dvakrát týdně nesou zvuky kytar, bicích, písní, kláves nebo mluveného slova. Úterý a pátek patří hudebníkům, zpěvákům i hercům, kteří s úsměvy přijímají potlesk návštěvníků. Nabídka je vytvořena doslova pro všechny – na své si přijdou fanoušci punku, rocku, metalu, bluesu, folku, ale i divadla či tance.

Zahájení programu měla za úkol trojice herců (Lehký, Vrána, Jachnická) při představení Zázračné cvičení aneb Kámasútra manželství. Další dny už se nesly v duchu hudebním. Překvapením mohla být skupina No body boys, která, ačkoli se prezentuje jako punková, dokáže vyloudit i veselé tóny na hranici reggae. Vzhledem ale neokouzlí – schovávají se totiž za masky. Kdo se ale za masky neschovává a rozhodně se nestydí ukázat, jsou královehradečtí Metanol. Hrají česky, koketují na hranici metalu s jemnějšími žánry jako je pop a nedávno vydali novou desku.

Následovali bluesový Holeček&Marcel Project, kteří možná vzezřením připomněli divákům divoké westernové bandity. Namísto drsných slov však ukolébali návštěvníky znělou angličtinou. V anglickém jazyce částečně pokračovala i Petra Börnerová, která s vřelým úsměvem prokládala zpěv hraním na akordeon.

„Na Příhrádku jsme hráli už po třetí, zažili jsme vždy moc přátelskou atmosféru. Toto místo má velmi pozitivní energii, je to jak místo, tak lidé, kteří tuto akci pořádají. Když pak vyjde počasí a přijdou lidi, tak to nemá chybu. Moc rádi k vám na Příhrádek jezdíme a zatím jsme si to vždy užili skvěle. Věřím, že tato akce bude i nadále pokračovat a budeme moct k vám příští rok opět přijet,“ říká Petra Börnerová, která má s vystupováním na Příhrádku už zkušenosti.

Program Léta na Příhrádku trvá až do konce prázdnin, kdy bude završen Jarmarkem 26. srpna. Ten nabídne návštěvníkům nejenom stánky s knihami, ale i doprovodný program pro děti i dospělé. Těšit se tak můžou na divadelní představení spolku Kozlík a Hrrr, hudební vtáhnutí do středověku s Bohemian Bards, ze kterého je na závěr vytrhnou zpět do nynějšího století písničkářky Veronika a Dita Veselé.