Aktuality

Pořadatelé Rock for People ubytovali první ukrajinské rodiny v hradeckém Parku 360

 

U

bytovací vesnička pro ukrajinské uprchlíky v hradeckém Parku 360 má své první obyvatele. Od začátku týdne zde našlo provizorní domov několik rodin z Ukrajiny, které uprchly před válkou. Pořadatelé festivalu Rock for People tak spontánně reagovali na rychle se plnící ubytovací kapacity a vybudovali pomocí obytných buněk zázemí až pro 40 lidí. „Jsme připraveni, že městečko může fungovat i v průběhu festivalu,“ říká ředitel festival Michal Thomes a dodává: „buď se jeho obyvatelé stanou návštěvníky festivalu, nebo když budou chtít, jsme připraveni nabídnout jim práci na přípravách i během festivalu.“ RfP tým mezi sebou vybral do začátku přes 100 tisíc Kč, které pokryly počáteční náklady spojené se stavbou městečka a jeho vybavením. Měsíční provoz (energie, topení, voda…) uprchlické vesničky činí cca 100 tis. Kč. Tyto náklady má pokrýt sbírka, na kterou mohou zájemci přispět zakoupením pomáhající “vstupenky” v různých cenových hladinách v síti GoOut.net: https://bit.ly/UbytovaciMestecko.

Ubytovací prostory jsou vybaveny společným sociálním a hygienickým zařízením (sprcha, toaleta, umyvadlo) a každá buňka má vlastní elektrické topení. Kapacita každé buňky je 3 osoby. Pořadatelé pro začátek počítají zhruba s tříměsíčním provozem městečka, které vychází přibližně na 565 000 Kč. Společnými silami pořadatelé zatím vybrali téměř 430 tisíc Kč. Významnou částkou na vybudování a provoz vesničky přispěla hradecká firma PPS advokáti, všem dosavadním dárcům pořadatelé moc děkují. Veškeré případné finance vybrané nad potřebný rozpočet budou použity na rozšíření ubytovacích kapacit a další provoz ubytovacího městečka.

Zázemí kromě jednotlivých ubytovacích buněk zahrnuje společenskou místnost, kde je počítač pro spojení s domovem, televize pro aktuální informace, nebo kávovar. Společná kuchyňka s pitnou vodou je vybavena sporákem a lednicí, aby si mohli obyvatelé sami vařit a fungovat přirozeně. K dispozici je i pračka se sušičkou a všude funguje wi-fi připojení. Cílem útočiště je co nejvíce se přiblížit běžnému ubytování a normálnímu způsobu života. Ukrajinští obyvatelé mají k dispozici i jízdní kola pro lepší spojení s městem.

Ubytovací vesnička vznikala ve spolupráci s městem Hradec Králové a místní Diecézní charitou. Informace o přípravách projektu a jeho následných fázích pořadatelé sdílejí na sociálních sítích. Tým Rock for People uvítá jakoukoliv další pomoc, ať už v podobě regionálních dodavatelů, dobrovolníků či materiální pomoci.

odkazy:

www.rockforpeople.cz

www.park360.cz