AktualityPardubicko

Pohyb usnadňuje předškolákům přípravu na školní výuku

C

 

elonárodní projekt Děti na startu běží už osmým rokem a za tu dobu přivedl ke sportu více než 10 000 dětí od 4 do 9 let. V rámci projektu cvičí i předškoláci v mateřských školách. Právě jim může všestranné cvičení usnadnit přípravu na školní vzdělávání.

 „U dětí je důležité nepropásnout správnou chvíli a naučit je lásce k pohybu co nejdříve, ještě v předškolním věku. Protože s nástupem do školy pohybu ubývá, děti více sedí. Pohyb zároveň silně ovlivňuje motorické schopnosti dětí, a jestliže je začneme motivovat ke cvičení už v mateřské škole, pomůže jim to například v rozvoji řeči, orientaci v prostoru a třeba cvičení se švihadlem a uvolňování zápěstí se pozitivně projeví při nácviku psaní,“ vysvětluje přínos pravidelného cvičení u předškoláků Jana Boučková, autorka projektu Děti na startu, který zaštiťuje Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz.

„V celé České republice v současnosti působí 253 středisek Dětí na startu, v nichž je registrovaných 8 407 dětí. Celkem se už do našeho projektu zapojilo 10 570 dětí. Cvičí se v základních i mateřských školách, v družinách i ve sportovních klubech. V poslední době nás obzvlášť těší stoupající zájem o projekt ze strany pedagogů z mateřských škol, protože právě předškolákům může pravidelná pohybová výchova významně usnadnit školní výuku. Do dnešního dne se již do našeho projektu zapojilo 98 mateřských škol s 3 694 dětmi,“ upřesňuje Jitka Literová, hlavní manažerka FISAF.cz.

Kde nabrat zkušenosti

Právě pro pedagogy základních i mateřských škol, trenéry, rodiče a všechny, kdo se věnují pohybovým aktivitám dětí, jsou určeny kurzy, které FISAF.cz, pravidelně pořádá. 

„Dlouho jsem přemýšlela, jak přimět děti více se hýbat nejen v mateřské škole. Loni jsem objevila na webu víkendový workshop Děti na startu v Praze na Petřinách, a bylo rozhodnuto. Projekt tohoto druhu tu dlouho chyběl, je celistvý, děti neškatulkuje, zbytečně brzy je nespecializuje do vybraných sportovních odvětví, zkrátka je určen pro všechny a v mateřské škole je velmi příjemným zpestřením programu vzdělávání předškoláků,“ dělí se o svou zkušenost Lucie Kopalová, která učí děti v Mateřské škole Ladova v Litvínově. Na kurzu si především cení možnost osobně se setkat s mnoha odborníky a vyzkoušet si veškerá cvičení společně v praxi. „I zásobník her a cvičení, který jsem na kurzu obdržela, je velkou inspirací. Těším se na další nadstavbové semináře.“

Radost a nadšení i v nešťastné „covidové době“

„S podporou ředitelky školy Hany Kaškové jsme zaregistrovaly naši MŠ jako nové středisko DNS, přihlásily jsme všechny děti z předškolních tříd (45 dětí) a já se rovnou vrhla na trénink. Cvičení probíhá v rámci dopoledního vzdělávacího programu, a to pravidelně 1x týdně ve dvou třídách předškoláků (děti ve věku 5–7 let). Děti si cvičení velmi oblíbily, vždy se nemohou dočkat pátku, těší se také na společné rituály, které naše cvičení provází,“ vypráví Lucie Kopalová. Zároveň se tak u dětí podporuje správné držení těla, rozvíjí se pohybová všestrannost, disciplína, a tím, že se nesoutěží, buduje se i jejich zdravé sebevědomí. Největší předností je ale podle pedagožky radost a nadšení, které děti při cvičení prožívají, zvláště v této nešťastné „covidové době“. „Cvičíme stále, ale za zpřísněných hygienických opatření, a já jako trenér navíc s nařízenou rouškou, což je někdy opravdu obtížné. Ale mám sportovního ducha odmalička, takže každou překážku beru jako výzvu,“ dodává paní učitelka Lucie Kopalová, která je v mateřské škole i šéftrenérkou Dětí na startu.

Máme prima partu, jsme Děti na startu

Kromě cvičení prospívá dětem i zdravé stravování. Jeho zásady jsou také součástí projektu Děti na startu. „To je kapitola, kterou velmi podporuji, protože všechno souvisí se vším. V naší mateřské škole se snažíme dětem nabízet zdravou stravu, i když někdy je to těžké. Děti třeba vidí čerstvou papriku, a už ji z chleba odkládají. Hodně je ovlivňuje i rodinné prostředí. Naštěstí přibývá rodin, kde už si třeba kuskus nebo pomazánka z tofu našly také své místo v domácím jídelníčku. Naší výhodou je, že máme ve třídě velmi vstřícné rodiče, takže i na toto téma nebyl problém otevřeně diskutovat, u koho by bylo dobré změnit něco jak ve stravování, tak v pohybu, zkrátka: „Máme prima partu, jsme Děti na startu!“ dodává s úsměvem na závěr Lucie Kopalová z Mateřské školy Ladova v Litvínově.

 

-BOX-

Škola fitness profesionálů FISAF.cz má více než 25letou praxi s vedením kurzů pro instruktory nejrůznějších forem cvičení. Spolupracuje s největšími kapacitami ve svém oboru. Jako první v ČR jí byla udělena akreditace mezinárodní společnosti Europe Active. Ta představuje nejvyšší možné uznání kvality vzdělávacího systému v oblasti fitness v Evropě a FISAF.cz ji získal pro oblast skupinových cvičení a cvičení pro děti. Více na www.fisaf.cz

Více informací najdete na: www.detinastartu.cz a www.fisaf.cz