Pardubicko

Perly se v knihovně lovily už pojedenácté

 

Dětské oddělení krajské knihovny uspořádalo již jedenáctý ročník celoroční soutěže pro dětské čtenáře, známé jako Lovci perel. Tato soutěž, která začala v Hradci Králové a rozšířila se do knihoven a škol po celé republice, si klade za cíl podporovat analytické čtení a motivovat děti k objevování nových knih. Naše knihovna je hrdá na to, že je součástí tohoto projektu od jeho počátku.

Po devíti měsících intenzivního čtení se v červnu uskutečnilo slavnostní vyhlášení nejlepších čtenářů uplynulého roku. Letos se setkání konalo 21. června v univerzálním sále a zúčastnilo se ho 28 dětí spolu se svými příbuznými. Celkově se soutěže zúčastnilo přes šedesát dětí, které dohromady přečetly úctyhodných 1448 knih, což je v průměru více než 28 knih na jednoho čtenáře. “Počet přečtených knih se od loňského roku prakticky ztrojnásobil,“ řekla k tomu vedoucí dětského oddělení Kristýna Obrdlíková, “děti prokazují velkou vnímavost a porozumění textu a my z toho máme velikou radost.” Absolutním vítězem se stala Ema Kohoutková, která přečetla 176 knih. Výsledky soutěže jsou pak vyvěšeny na dětských stránkách knihovny.

Vyhodnocení proběhlo ve čtyřech kategoriích od mateřských škol po devátou třídu, přičemž nejsilnější jádro čtenářů je kolem první a druhé třídy. Po slavnostním předání pohárů a cen účastníci mohli zhlédnout zdařilé vystoupení dětského dramatického kroužku pod vedením Josefa Vrány a Evy Zemanové. Program pokračoval poutavým vyprávěním o pardubických pověstech a zajímavostech z našeho kraje, které pro děti připravila zasloužilá knihovnice a historička Karla Jará. Na závěr byl otevřen Morionský trh, kde si děti mohly za herní peníze nakoupit knihy, hračky a různé drobnosti. Trh probíhá i po celý následující týden.

Další, již dvanáctý ročník, začne v září. Na čtenáře čeká více než čtyři tisíce knih a spousta zábavy. Přejeme všem malým čtenářům hodně radosti a úspěchů při lovu dalších perel