Kulturní akce

Pardubičtí herci naposledy nabídnou pohled do zákulisí vysoké politiky

V  

pátek 28. dubna Východočeské divadlo uvede derniéru nekorektní černé komedie Mimo záznam, kterou přímo pro pardubický soubor napsal Petr Abraham. Pod tímto pseudonymem tvoří kmenový režisér divadla Petr Novotný, jenž svůj text z prostředí vysoké politiky na velkém jevišti Městského divadla také sám inscenoval. V hlavních rolích hrají Petra Janečková, Ladislav Špiner a Jindra Janoušková.

Politická situační komedie čerpá z předvolebních tahanic a čachrů nejen v českých zemích. Děj má dvě souběžné linie ve dvou prostředích, která má divák stále před očimav hodinovém hotelu pro V. I. P. hosty kdesi v Krkonoších a v salonku jiného hotelu v Hradci Králové. V prvním prostoru tráví ilegální líbánky ženatý předseda vlivné politické strany s šéfkou svých poradců. Ve druhém kují předvolební pikle jejich protivníci. Neochvějné postavení předsedy strany tak získává stále větší trhliny,“ připomíná výchozí zápletku dramaturgyně Jana Uherová.

Prvotním impulzem pro napsání hry z politického zákulisí bylo pro autora rozhořčení z toho, co denně četl v novinách a slyšel ve zprávách. Narodilo se to z čistého naštvání, vzteku. Postupně ale ve mně narůstala chuť se tomu chechtat, protože jinak jsem byl jen bezmocným človíčkem, který nadává doma v obýváku a neví, co s tím. Když jsem začal psát dialogy a těm lidem, co jsou v politice nahoře, jsem se mohl smát, uvolňoval jsem se a cítil se svobodnější,“ prozradil před premiérou Petr Novotný.