Kulturní akcePardubicko

Pardubické Studio LAIK při Východočeském divadle se loučí s Kyticí

M 

ladé divadelní studio LAIK, působící už téměř deset let při Východočeském divadle Pardubice pod vedením herce Zdeňka Rumpíka, uvede v neděli 9. října na velkém jevišti Městského divadla derniéru Erbenovy Kytice, kterou pro starší členy LAIKu dramatizovala dramaturgyně souboru Kristýna Plešková.

„Laikovské“ zpracování Kytice zavádí publikum do malé české vesnice za učitelem místní jednotřídky, s nímž diváci prožijí jeden rok jeho života. „Tamní žáci jsou hraví a výměnou za historky vyprávěné panem učitelem přinášejí vlastní, které zaslechli ve vesnici, v kostele či jen tak mimochodem od rodičů. Před našima očima tak ožívají hororové balady Karla Jaromíra Erbena, mezi nimiž se rozkrývají i další příběhy,“ přibližuje děj Kristýna Plešková.

„Naše adaptace představuje v jedné inscenaci všechny Erbenovy balady, což bylo jistou výzvou. Některé jsou zpívané, někde je hodně symboliky. Celou hru doprovází originální stínohra, pár výstupů vypadá vážně děsivě a dramaticky,“ doplňuje jeden z protagonistů David Kopecký.

Po poslední oponě Kytice zůstane na repertoáru Studia LAIK ještě muzikál o dětech bez domova Showtime a pohádka O ztraceném Večerníčkovi, která už ale také spěje k derniéře. Členové souboru v současné době zkouší další dva tituly – pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků, kterou představí ještě během stávající sezóny, a inscenaci Přestupní stanice: Strach, jež bude mít premiéru v září 2023.