Aktuality

Pardubické Centrum Kosatec chystá několik novinek. Dojde i na rekonstrukci gastrozařízení

H ned několik novinek chystá v nejbližší době pardubické Centrum Kosatec, které pomáhá lidem s hendikepem a boří tak bariéry mezi světy zdravých a hendikepovaných.

„Na podzim bychom v Centru Kosatec rádi dokončili rekonstrukci gastrozařízení,“ konstatoval Jaromír Krpálek, předseda České abilympijské asociace, z.s., která Centrum Kosatec provozuje jako sociální podnik.

„Mezi jeho hlavní činnosti patří podnikání v oblasti stravování. Projekt rekonstrukce stravování v Centru Kosatec navazuje na projekt Pekárna. Díky němu od roku 2016 provozujeme výrobu eSvačinek a pekárnu v pronajatých prostorách v Hlaváčově ulici v Pardubicích. Od konce roku 2016 pak i bufety na 9 základních a středních školách v Pardubicích,“ poznamenal Jaromír Krpálek.

Projekt Pekárna pokračuje i v roce 2020. „Naším záměrem je rozvoj v oblasti stravování celkově. V Centru Kosatec funguje od roku 2011 tréninková kuchyň s jídelnou a tréninková kavárna. Součástí nabízeného sortimentu jsou produkty nejen z tréninkové kuchyně, ale i z pekárny a výrobny svačinek z Hlaváčovy ulice v Pardubicích. Logické zajištění obou provozů je velmi náročné. Neustálým převážením výrobků rostou náklady. Koordinace provozů vyžaduje velké zatížení velkého množství lidí. Na většině pracovních pozic pracují lidé s hendikepem, jejichž zdravotní stav jim často neumožňuje zvedání či nošení břemen, řízení motorového vozidla, ani okamžitě řešení náhlých změn, které tato práce přináší. Záměrem rekonstrukce je oba provozy centrálně sloučit do jednoho střediska – do Centra Kosatec,“ sdělil předseda České abilympijské asociace.

„Tato strategie s sebou přináší potřebu stavebních úprav v budově Centra Kosatec. Dochází k rozšíření prostor kuchyně o pekárnu a výrobnu svačinek, ale i přestavbu některých prostor na šatny a zázemí pro zaměstnance,“ dodal Jaromír Krpálek.

„Součástí sloučení obou provozů stravování je i zakoupení některých vytipovaných zařízení a strojů, které ulehčuje práci v provozu natolik, že pozice pomocných pekařů budeme moci nabídnout i lidem s těžšími zdravotními hendikepy. Tato zařízení jsou dělička s vykulovačkou, kynárna s chlazením a s časovačem a hnětač těsta. Dojde též k vybudování nové vzduchotechniky,“ podotkl předseda České abilympijské asociace.

„Celková předpokládaná částka rekonstrukce se bohužel šplhá až na výši přesahující 500 000 korun. Část nákladů (150 000 korun) bude hrazeno z dotace Pardubického kraje v rámci Podpory sociálního podnikání,“ řekla ředitelka Centra Kosatec Pavlína Potůčková.

„Další položky budou pokryty jednak vlastní podnikatelskou činností, ale i díky našim sponzorům a partnerům. Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je podzim 2020,“ upřesnila ředitelka Centra Kosatec, které na 16. září chystá Den otevřených dveří.

„Je určen pro širokou veřejnost, klienty služeb, partnery i přátele centra. Bude součástí Týdnů duševního zdraví. Již podeváté budou moci návštěvníci zažít něco na vlastní kůži, trošku zapojit svaly, mysl, zručnost i chutě třeba v naší kavárně,“ doplnila Pavlína Potůčková.

V sále Centra Kosatec se pak 30. září odehraje od 9:30 do 12 hodin Social Market Forum, setkání zástupců sociálních podniků a klasických firem formou stále populárnějšího speed datingu.

„Během vymezených pěti minut pro každou dvojici se odehraje krátká obchodní schůzka, kdy dochází k představení činnosti obou partnerů a výměně kontaktů. Cílem je navázání spolupráce a potkání se v zakázce,“ nechala se slyšet ředitelka Centra Kosatec, podle níž už začaly rovněž přípravy na celorepublikovou akci AbiFest.

„V letošním roce byl AbiFest bohužel kvůli nouzovému stavu zrušen. Uskuteční se v náhradním termínu – od 21. do 22. května 2021. Jeho záměrem je propojit světy hendikepovaných a zdravých lidí a poskytnout oběma skupinám prostor vzájemně se poznat a pochopit potřeby obou skupin,“ uvedl Jaromír Krpálek.

„AbiFest vychází z dlouhodobé tradice národní abilympiády, která je jeho stěžejní součástí. Vedle nejrůznějších soutěží lidí s hendikepem v pracovních dovednostech nabízí AbiFest i možnost vyzkoušet si praktické dovednosti i široké veřejnosti a klientům pardubických sociálních služeb,“ dodal předseda České abilympijské asociace.

Tato organizace vznikla v roce 1997 a je jedním z největších zaměstnavatelů lidí s hendikepem v Pardubicích. „V současné době zaměstnáváme více než 60 lidí s hendikepem na nejrůznějších pracovních místech, od pekaře po administrativní práce,“ uzavřel Jaromír Krpálek.