Pardubicko

Pardubická průmyslovka se proměnila na kosmickou robotickou centrálu

S

tudenti středních škol se z pátku na sobotu (6. – 7. prosince 2024) sjeli do areálu Střední průmyslové školy elektrotechnické (SPŠE) a Vyšší odborné školy (VOŠ) Pardubice na hackaton pořádaný neziskovou organizací Technecium. Přes 60 mladých nadšenců se vztahem k IT, robotice a vesmírnému výzkumu se zúčastnilo programovacího maratonu. Jeho cílem byla realizace kódů dvou robotických kosmických misí podle zadání soutěže Astro Pi, kterou pořádá vzdělávací centrum Evropské vesmírné agentury. V rámci bohatého programu mohly jednotlivé týmy konzultovat s odborníky také svoje nápady a programy do dalších vzdělávacích iniciativ propojujících vesmír a robotiku jako jsou Climate detectivesCanSat, Czech Rocket Challenge nebo do soutěže Středoškolské odborné činnosti.

Hackaton zahrnuje rovněž výzkumný projekt realizovaný ve spolupráci Technecia a společnosti ABB, jehož cílem je potvrdit, že využití robotiky ve školním prostředí významně rozvíjí technologickou gramotnost u děti žáků a studentů a zjistit, jak ovlivňuje jejich zájem o následné studium technických oborů. 

Alexandr Prokop ze sdružení Technecium komentoval výsledky: „Zájem o hackaton násobně překonal naše očekávání. Žijeme v technologické době a je povzbudivé, že se české studentky a studenti techniky a technologií nebojí. Naopak během hackatonu prokázali nejen odborné porozumění a tah na branku, ale i kreativní myšlení. Potvrzují to výsledky všech 14 týmů, jež úspěšně realizovaly počítačové kódy, které poběží na jaře 2025 na Mezinárodní kosmické stanici (ISS), kde budou sbírat data o vnitřním prostředí stanice, mikrogravitaci nebo orbitální mechanice ISS. Vítězné týmy „Měsíc je ze sýra“, Mango (–.–.–.—) nebo Hopáci k tomu přidali unikátní pokročilá řešení, jako je využití umělé inteligence ke zpracování dat ze senzorů a obrazu z kamer snímajících zemský povrch, vlastní webové stránky nebo vtipné herní koncepty, které mají naměřená data představovat atraktivní formou i dalším žákům ZŠ a SŠ a probouzet v nich zájem o vesmír a robotiku.“

Vedle věcných darů, jako byl experimentální model DIY sondážní rakety s funkčním raketovým motorem do soutěže Czech Rocket Challenge pro každý z týmů, si účastníci hackathonu odnesli cenná doporučení odborné poroty, jak mohou svoje robotické koncepty a programy dále rozvíjet před jejich odesláním na ISS spolu s nabídkou systematické podpory odborníků na kosmonautiku a robotiku z výzkumných pracovišť high-tech firem, vysokých škol nebo Akademie věd včetně příležitostí k zapojení se do reálných vědecko-technických programů v oblasti kosmonautiky a výzkumu vesmíru v České republice.

Partnerem hackatonu byly SPŠE a VOŠ Pardubice, technologická společnost ABB v ČR a vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury v ČR (ESERO CZ).

Technecium je moderně vybavené volnočasové vzdělávací centrum a otevřená díla pro děti a mládež se zájmem o vědu a techniku. Rozvíjí kompetence pro 21. století, propojuje vzdělávání s praxí a připravuje mladé talenty na svět po roce 2030. Řeší projekty z výzkumu, občanské vědy, moderního kutilství a modelářství. Více informací na: https://technecium.org/