Kulturní akce

Osmý ročník Pernštejnlove startuje předprodej a láká na Robina Ferra nebo Válku Roseových v podání Divadla Tramtarie

N 

a pět červencových dnů od 25. do 29. července se Zámek Pardubice a jeho nádvoří, parkán i valy stanou dějištěm 8. ročníku divadelního festivalu pod širým nebem Pernštejnlove. I letos láká na řadu kvalitních divadelních představení, které spojuje téma lásky. Do Pardubic zamíří divadelníci z jedenácti souborů z celé republiky. Diváci se mohou těšit na komedie, muzikál, thriller nebo akrobacii. Součástí akce jsou koncerty v parkánu i rodinná sobota s legendárním Divadlem Drak. Festival zahájí představení Umění vraždy v podání Indigo company. Předprodej vstupenek začíná v pondělí 15. května v 15 hodin.

„Myslíme na všechny diváky. Na náročné znalce divadla, ale i na ty, kteří si chtějí zasmát, odpočinout si a nechat se unést festivalovou atmosférou… Máme v programu i tituly pro celou rodinu. Téma lásky všechno propojuje vážně i nevážně, tak jak to k horkým letním nocím patří,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.

Mezi letošními hvězdami Pernštejnlove zazáří Robin Ferro z vyhlášeného Divadla Mír, který se představí v roli anděla (!) v autistickém leporelu s příchutí francouzského kabaretu Plavat v jezeře ostravského divadla Studio G. Velkým lákadlem bude divadelní adaptace slavné komedie Válka Roseových, se kterou do Pardubic přijíždí oblíbené olomoucké Divadlo Tramtarie. Řadu příznivců si jistě najde i pražské Divadlo v Řeznické, které do Pardubic vyšle Kateřinu Macháčkovou ve strhujícím monodramatu Show Dr. Ruth. Životopisná hra Marka St. Germaina vypráví příběh ženy,  která přežila holocaust a stala se nejslavnější americkou sexuální terapeutkou. První festivalový den pak ovládne soubor Indigo Company s komediálním thrillerem Umění vraždy. Divácky úspěšná komedie si klade otázky, čím vším je ovlivněn úspěch, jak se vyrovnat s odmítnutím a  co jsme ochotni obětovat pro vlastní slávu.

„Divadelní festival Pernštejnlove je vrcholem letního kulturního programu na pardubickém zámku. Atmosféra divadelních večerů uprostřed renesanční památky působí magicky, a to nejen na diváky, ale také na přijíždějící soubory,“ říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které festival společně se spolkem NaEx pořádá.

Osmý ročník Pernštejnlove také nabídne hned dvě akrobatická představení. Na zrekonstruovaném malém nádvoří pardubického zámku budou diváky ze sedadel zvedat soubor Squadra Sua se svou pouliční rodinnou klauniádou Happy Hour a dvojice Koťátko zkázy s novinkou Třeba to vyjde. Tento soubor v minulosti na festivalu diváky překvapil jako host v představení ukrytém pod názvem Rande naslepo.  Ani letos diváci nepřijdou o zážitek, vydat se na představení, o kterém nic netuší – čeká je tentokrát v pátek 28. července v šapitó na zámeckých valech.

Na Pernštejnlove zvou pořadatelé pravidelně také špičkové tuzemské amatérské soubory. Mezi takové patří i DK Jirásek z České Lípy, který se tentokrát představí s hořkou komedií o alkoholu, umění a životě Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka, a také brněnský soubor Divadlo Stodola s grandiózním minimuzikálem Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta.

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény. Letos se představí hvězdný písničkář James Harries, talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová nebo písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem.

V sobotu dopoledne by na pardubický zámek měly dorazit rodiny s dětmi, v šapitó se totiž se svou česko-ukrajinskou pohádkou Červená karkulka představí legendární královéhradecké Divadlo Drak. Tečku za Pernštejnlove 2023 napíše talentovaný soubor Ductus Deferens s půlnoční námořnickou czenglish komedií Drým Džurny.

Vstupenky jsou v prodeji od 15. května přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.

Festival Pernštejnlove pořádají Východočeské muzeum v Pardubicích ve spolupráci se sdružením NaEx. Záštitu nad akcí převzali senátorka Miluše Horská, náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, náměstkyně primátora města Pardubic Jiřina Klčová.

 

 HLAVNÍ PROGRAM 2023

úterý 25. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří

Indigo Company, Praha / Umění vraždy

Komediální thriller překvapuje nečekanými zvraty v ději.

 

středa 26. 7. 2023, 18:00 / malé nádvoří

Squadra Sua, Praha / Happy Hour

Rodinné pouliční představení na způsob grotesky marinované v klauniádě.

 

středa 26. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří

Studio G, Ostrava / Plavat v jezeře

Autistické leporelo s příchutí francouzského kabaretu.

 

čtvrtek 27. 7. 2023, 18:00 / šapitó

DK Jirásek, Česká Lípa / Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka

Hořká komedie o alkoholu, umění a životě.

 

čtvrtek 27. 7. 2023, 21:00 / velké nádvoří

Divadlo v Řeznické / Show Dr. Ruth

Kateřina Macháčková v životopisné hře jako průkopnice sexuální terapie Karola Ruth Siegel.

 

pátek 28. 7., 18:00 / šapitó

Rande naslepo

Po čtvrté nabízíme divákům absolutní překvapení. Nikde se nedozví, na co si koupili své vstupenky.

 

pátek 28. 7., 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Tramtarie, Olomouc / Válka Roseových

Zběsilá černo-černá komedie a divadelní adaptace kultovní filmové komedie

 

sobota 29. 7., 18:00 / malé nádvoří

Koťátko zkázy / Třeba to vyjde

Mohou nám v životě pomoci motivační knihy, videa, citáty? Nebo je lepší upr*elismus?

 

sobota 29. 7., 21:00 / velké nádvoří

Divadlo Stodola, Brno / Jedno jaro v Paříži aneb Krvavá Henrieta

Grandiózní minimuzikál je příběhem lásky a vraždy z dob, kdy Evropa tančila valčík.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM 2023

Písničkářská scéna v parkánu

Úterý 25.7., 22:30 – James Harries (uznávaný anglický písničkář, který žije v Praze, dorazí s novou deskou Hiraeth)

Středa 26.7., 22:30 – Nika (talentovaná ostravská písničkářka skládá dechberoucí písně postavené na klavíru)

Čtvrtek 27.7., 22:30 –  Andrea Šulcová a Vít Křišťan (debutová country-blues-jazzová deska Opportunities patří k událostem roku 2022)

Pátek 28.7., 22:30 – Jana Vébrová (s novou deskou, kterou vydala po 16 letech, přijíždí osobitá zpěvačka a akordeonistka)

Sobota 29.7., 22:30 – Sísa nebo Libuna (začínající pražská indie rocková kapela)

 

Úterý 25. 7., 20:30 / parkán

Václav Bartoš / Školní výlet

Fenomenální legrácka, aneb v hlavních rolích piksla pastelek a kámen.

 

Sobota 29. 7., 10:00 / šapito

Divadlo Drak / Červená Karkulka

Česko-ukrajinská inscenace klasické pohádky, která je dobře známá dětem i dospělým v obou zemích. Pro diváky od 3 let.

 

Sobota 29. 7., 24:00 / malé nádvoří

Ductus Deferens / Drým džurny

Námořnická Czenglish komedie o plavbě za americkým snem. Půlnoční tečka za osmým ročníkem festivalu.