AktualityPardubicko

Objevte kouzlo skialpiningu v romantické valašské krajině!

L

áká vás skialpining – sportovní disciplína, která zažívá v posledních pár letech velký boom? Pak se vydejte na lekci skialpů do Velkých Karlovic na Valašsku! Vyšlápnete si sjezdovku na speciálně upravených lyžích a pak se spustíte z kopce zpět do romantického údolí zasněžené valašské krajiny kolem Velkých Karlovic. To vše pod dohledem zkušených instruktorů…

Pravidelné lekce skialpiningu (za příznivého počasí a po předchozím objednání po celé zimní období, denně od 18 do 19 hodin) pořádají letos instruktoři ze Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Valašsku.

„Skialpinismus láká čím dál více lidí, protože je to krásná a přitom dostupná turistika na lyžích. Provozuje se v horách, podobně jako pěší turistika, místo pohorek ale obouváme lyžařské boty a potřebujeme speciální vázání a lyže se stoupacími pásy. Cílem pak je obvykle vyjít na lyžích na zvolený vrchol a pak sjet dolů, pokud možno v prašanu nebo jiném, lyžařsky přívětivém sněhu,“ říká Jakub Neubauer, instruktor skialpových lekcí ze Ski areálu Razula, jehož lyžařská škola nabízí také unikátní možnost seznámit se s vybavením na skialpinismus pod dohledem instruktora.

A jak taková lekce vypadá? Zkušení instruktoři vás nejprve seznámí s výbavou a bezpečností pohybu po sjezdovce, ukážou vám, jak nasadit i sundat stoupací pásy. Při výstupu na sjezdovku si řeknete něco více o technice šlapání, traverzových otočkách a ukážete si sjezd. Zájemce instruktoři rádi seznámí i s ukázkou práce s lavinovou výbavou v případě, že by se chtěli v budoucnu vydat do volného terénu. Pokud nemáte vlastní skialpy, na lekci vám tady vybavení rádi půjčí.

 Na skialp k nám jezdí lidé i večer po práci

„U sjezdovky Razula, na které lekce probíhají, je výhodou její délka vhodná pro začátečnický výšlap a ideální převýšení 210 metrů na jeden kilometr délky sjezdovky. Skialpinisté naši sjezdovku objevili zhruba v posledních třech letech a v poslední době přibývá těch, kdo už tomuto sportu propadli a namísto občasného půjčování skialpů si pořídili vlastní vybavení. Vzhledem k dobré dojezdové vzdálenosti ze Zlína, Ostravy i Olomouce si k nám mnozí skialpinisté přijdou „zachodit“ třeba i navečer, kdy si k nám zajedou po práci autem,“ doplňuje Martina Žáčková z Resortu Valachy, pod který Ski areál Razula spadá.

 Za valašskými specialitami i do termálů

Pokud se sem vydáte v pátek či v sobotu, můžete se i po lekci skialpu až do 21 hodin občerstvit v Bistru Razula, které najdete na úpatí hlavní sjezdovky Ski areálu Razula. Nabízejí tady valašské speciality jako halušky, valašskou kyselici, voňavé sladké frgály, ale také vynikající burgery, čerstvě upečenou pizzu, tortilly, grilovaná žebra nebo oblíbená hotová jídla ve skle.

A co po takovém zimním výšlapu rozhodně oceníte, je odpočinek v termálních bazénech v blízkém Wellness Horal, kde rychle a příjemně „rozmrznete“. Relaxační centrum je otevřené až do 21:30 a nabízí vyhlášené termální bazény vyhřívané až na 36 °C, sauny i venkovní whirlpooly. Můžete si ovšem dopřát i exotickou masáž od masérů z Thajska, Srí Lanky, Filipín, Bali a Indie a pak odpočívat u šálku lahodného čaje s výhledem do překrásné beskydské krajiny…

Více informací o lekcích skialpiningu ve Ski areálu Razula:
https://www.valachy.cz/razula/novinky/lekce-skialpu-na-razule/

 

Zdroj a foto: www.valachy.cz: