AktualityPardubicko

Nové elektronické tabule prozradí, kde lze zaparkovat

V Pardubicích jsou od minulého týdne zprovozněny nové informační tabule, jejichž cílem je navigovat řidiče na volná parkovací místa. Celkem deset tabulí, které jsou součástí inteligentního parkovacího systému a které čerpají data z nedávno zabudovaných parkovacích senzorů, řidiči naleznou v zónách placeného stání, konkrétně v ulicích Palackého a na 17. listopadu, u nábřeží Václava Havla a na Karlovině.

Jednotlivé dopravní tabule jsou označeny podle lokalit, ve kterých jsou umístěny a zobrazují údaje o obsazenosti parkovacích míst v dané ulici i jejím blízkém okolí. Řidiči tak díky nim nebudou ztrácet čas zbytečným hledáním volného stání. „Informační tabule, které nyní fungují ve zkušebním provozu, slouží k rychlé orientaci řidičů a usnadní jim rozhodování, zda má smysl v dané lokalitě hledat volné parkovací místo. V rámci inteligentního parkovacího systému se tak jedná o první viditelný výsledek dat, která město získává prostřednictvím čerstvě nainstalovaných parkovacích čidel. Další etapou, jež bude následovat a kterou plánujeme realizovat na jaře příštího roku, pak bude spuštění mobilní aplikace, která nabídne přehled parkovacích míst, a elektronický prodej parkovacích karet,“ informuje náměstek primátora zodpovědný za oblast dopravy Petr Kvaš s tím, že město do budoucna počítá také s instalací dalších osmi tabulí navigujících do podzemního parkoviště v Atriu Paláci a parkovacího domu v ulici Karla IV.  

Nové přírůstky má také sídliště Závodu míru, které je prozatím bez senzorů a kde na parkování nově dohlížejí celkem čtyři čtečky registračních značek. „Dvě čtečky byly instalovány u vjezdu na Závodu míru, dvě u výjezdu. Tato zařízení budou nyní snímat průjezd vozidel v reálném čase a zaznamenávat, kolik aut do zóny placeného stání vjíždí a kolik vyjíždí,“ informuje Michal Bróska ze společnosti, která dodala a nainstalovala parkovací čidla, kamery a informační tabule.

Budování inteligentního parkovacího systému odstartovalo kompletní obměnou parkovacích automatů, následovalo osazení parkovacích míst senzory a nedávné zprovoznění Dopravního informačního centra v areálu Dopravního podniku města Pardubic. Projekt, na který chtějí Pardubice čerpat dotace z Evropské unie, má být hotov v roce 2023. Na jeho konci bude parkovací systém zahrnující mobilní aplikaci navigující řidiče na volné parkovací místo a umožňující platby parkovného z vozu, elektronický systém vydávání a evidence rezidenčních karet a dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost celého systému i to, zda na vyhrazených parkovacích místech neparkují vozy bez oprávnění.