Uncategorized

Nestíháte přijet včas k volbám? O voličský průkaz pro druhé kolo můžete online žádat do 20. ledna!

P

lánujete při finálním druhém kole voleb prezidenta republiky volit mimo své trvalé bydliště? Jde to s pomocí voličského průkazu. Pokud máte datovou schránku propojenou s Portálem občana, jednoduše v Portálu občana stačí jen „odkliknout“ předem předvyplněnou žádost, a bez problémů můžete jít podpořit svého favorita kdekoliv v České republice i v zahraničí.

Už 27. a 28. ledna 2023 nás čeká finální kolo voleb prezidenta republiky. Volit hlavu státu můžete nejen v místě trvalého bydliště, ale na voličský průkaz i v jakékoli volební místnosti na území Česka, případně i v zahraničí. O „voličák“ lze i pro druhé kolo žádat online také přes Portál občana. Potřebujete k tomu pouze trvalé bydliště v České republice a datovou schránku fyzické osoby propojenou právě s Portálem občana. Před prvním kolem si o voličák zažádalo více než 30.000 občanů.

Žádost podáte na několik kliknutí přímo v portálu. „V elektronizaci státní správy nás čeká ještě hodně práce. Možnost požádat o voličský průkaz online bez nutnosti cokoliv složitě vyplňovat ale považuji za skvělou věc a výrazný posun oproti minulé volbě prezidenta,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan.

Do Portálu občana se přihlásíte i v případě, že jste ho dosud nevyužívali, jde to totiž i přihlašovacími údaji vaší datové schránky nebo např. přes bankovní identitu. Po přihlášení už je jen na vás, zda si přejete průkaz vyzvednout na obecním úřadu v místě trvalého bydliště, zaslat na svou adresu v Česku nebo v zahraničí, případně na zastupitelský úřad, kde chcete volit. Potřebné informace k voličskému průkazu najdete na volicak.gov.cz.

Online i osobně

O voličský průkaz můžete žádat také ze své datové schránky, písemně s úředně ověřeným podpisem nebo osobně u svého obecního úřadu (vzor žádosti zde). Žádost pro první kolo je třeba dodat obecnímu úřadu nejpozději 20. ledna 2023 do 16 hodin, osobně lze žádat do 25. ledna 2023 rovněž do 16 hodin.

Datovou schránku fyzické osoby má v tuto chvíli cca 560 tisíc občanů, zřídit ji lze na počkání také online na www.chcidatovku.cz.

 

 

   

 

.