AktualityPardubicko

Na radnici se předávaly medaile města a čestné občanství

M

 

 ěsto ocenilo další své nejvýznamnější osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a šíření jeho dobrého jména napříč republikou. Vzhledem k tomu, že slavnostní akt, který je v Pardubicích již tradicí, byl v minulém roce kvůli pandemické situaci odložen, předali zástupci města medaile a čestné občanství nejen za rok 2019, ale také za rok 2020.

„Při předávání ocenění města si vždy uvědomím, kolik významných osobností přispělo k tomu, aby Pardubicím pomohly, aby je posunuly o kousek dál, aby se v nich lépe žilo. Loňské slavnostní předávání těchto ocenění jsme byli nuceni vzhledem k pandemické situaci bohužel zrušit, o to větší mám radost, že jsme se tu letos mohli sejít a oceněným za jejich přínos městu osobně poděkovat,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát.

Čestné občanství za rok 2020 si ve společenském sále převzal Evžen Erban, bývalý plochodrážní jezdec a dlouholetý manažer závodu Zlatá přilba, která je známá i za hranicemi České republiky. Medailí za rok 2019 město ocenilo celoživotní práci bývalé primátorky Pardubic Hany Demlové, práci bývalé ředitelky Komorní filharmonie Pardubice Jarmily Zbořilové a Václava Ráliše, podkováře jezdeckých a dostihových koní, jehož rukama prošlo přes 20 vítězů Velké pardubické. Za rok 2020 si pak medaili města převzali pilot a jeden ze zakladatelů a organizátorů Aviatické pouti Josef Hadinec a mezi medailí oceněnými nechyběli ani vydavatel knih o Pardubicích a bývalý náměstek pardubického primátora Jiří Razskazov či novinář a hlasatel František Nerad. Dodatečně si medaili města ještě převezme Karel Hřebačka, další ze zakladatelů a organizátorů Aviatické pouti.

Ocenění města Pardubic jsou udělována každoročně na základě návrhů občanů. Čestné občanství je nejvyšším oceněním, které může město udělit, a patří skutečně výjimečným osobnostem. Pardubice jej udělují od roku 1861. Medaili města, která je druhým nejvyšším oceněním, udělují Pardubice od roku 1994. Oceněny bývají osobnosti, působící v nejrůznějších sférách.