AktualityPardubicko

Na Příhrádku se usídlí Šťastný bezdomovec

O

d 23. listopadu 2021 až do 27. března 2022 bude možné v Literárním muzeu Knihovního centra U Vokolků na Příhrádku zdarma navštívit výstavu Šťastný bezdomovec-Evropan a světoobčan Jiří Gruša. Výstava, kterou zapůjčilo Krajské knihovně v Pardubicích Moravské zemské muzeum, zprostředkuje návštěvníkům život a dílo tohoto pardubického rodáka. „Literát z Čech, narozený v Křišťálové noci jako já, si může svůj život promítnout jako přehlídku ztraceného času.“ Touto první větou z autorova svazku Šťastný bezdomovec přijměte pozvání a přijďte poznat onen ztracený čas. 

 Výstavu o této mnohostranné osobnosti připravila Eleanora Jeřábková a Demeter Malaťák z materiálů, které jsou součástí fondu Jiřího Gruši v sbírkách Moravského zemského muzea. Krajská knihovna pro ni ráda poskytla své reprezentativní výstavní prostory. Nejen proto, že se Jiří Gruša narodil v Pardubicích, ale zejména proto, že byl výraznou literární osobností, která zároveň zastávala myšlenky lidské svobody a sdílení základních společenských hodnot a jako taková do knihovny patří.

 Život Jiřího Gruši se rozpínal mezi jeho literární tvorbou-byl brilantním esejistou, básníkem, spisovatelem a literárním kritikem, ale i politikou, kdy působil jako velvyslanec České Republiky v Německu a Rakousku a byl ministrem školství, mládeže a sportu. V roce 2002 obdržel Cenu Jaroslava Seiferta a Magnesia Litera.