Cestování

Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem na hory. Netradiční pokuty hrozí zejména v Rakousku

N
 

ejezdíte v zimě na hory vlastním vozem často a máte v určitých otázkách pochybnosti? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad včetně lyží a můžete být také pokutování za prohřešky, o kterých jste možná ani netušili? Mnoho lidí si také v kritické chvíli neuvědomí, že mohou v mnoha případech požádat o pomoc svoji asistenční službu.

Doklady, které budete potřebovat

„Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou.  Na cestu do Rakouska budete potřebovat platnou občanku, řidičský průkaz, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Jak vozit v autě lyže?

Za lyže, které jsou v autě nesprávně uložené, můžete být pokutováni.  V Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad. Takže například lyže na volno v autě se mohou prodražit. Pokud chcete lyže vozit uvnitř, je třeba je upevnit, aby se nemohly volně pohybovat a nikoho nemohly poranit. Můžete buď sklopit jedno zadní sedadlo, nebo lyže umístit do prostoru uprostřed vozu, který je určený pro převoz dlouhých předmětů, pokud jím vůz disponuje. Měli byste je vozit v obalu, jen tak nehrozí, že se pořeže vnitřek vozidla od hran lyží, navíc tak zachytíte zbytky roztávajícího sněhu cestou ze sjezdovky. Lyže můžete dále upevnit na střechu, a to na střešní nosič nebo do střešního boxu. Pozor, rakouská policie dbá i na to, zda nemáte takto volně ložené lyžařské boty.

 IG-L a bezemisní zóny

Na rakouských silnicích a dálnicích se můžete setkat s úseky označenými jako IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft, tedy zákon na ochranu ovzduší), kde je z důvodu ochrany životního prostředí omezená maximální rychlost na 100 km/h, nebo dokonce 80 km/h. Pokud řidiči tuto rychlost překročí, mohou čelit vysokým pokutám, a v krajních případech i zabavení klíčků od vozidla nebo zadržení samotného vozidla.

V mnoha rakouských městech a regionech byly zřízeny ekologické zóny, známé jako „Umweltzonen“. Tyto zóny mají za cíl snížit počet vozidel, která nevyhovují přísným emisním normám, a tím přispět k zlepšení kvality ovzduší. Vjezd do těchto oblastí je povolen pouze vozidlům, která mají platnou ekologickou plaketu. Tato plaketa, která se uděluje podle emisní třídy vašeho vozidla, musí být umístěna na čelním skle tak, aby byla dobře viditelná. Pokud do ekologické zóny vjedete bez této plakety, může vám být uložena pokuta až 50 000 Kč.

Tyto plakety, které v ČR seženete na vybraných pracovištích STK, nemusí mít zatím běžné osobní auto, ale platí pro vozidla třídy N. Takže se vás to může týkat, pokud vyrážíte dodávkou či jiným užitkovým vozidlem, o kterém možná ani nevíte, že patří do třídy N. Vyplatí se to určitě prověřit.

Povinné ručení, asistenční služby

Povinné ručení musí mít uzavřené každý provozovatel auta. Pokud se chystáte do hor, určitě se vám vyplatí vědět, že se můžete v nouzi spolehnout na pomoc díky asistenčním službám, které jsou většinou součástí povinného ručení. Jde ale o základní limity, vyplatí se objednat takovou asistenci, která lépe pokryje možné životní situace. Pokud v kalkulačce srovnáte ceny povinného ručení, pak získáte nabídku pojištění pro vaše auto od různých pojišťoven. Nabídka se liší nejenom cenou a limity povinného ručení, ale také rozsahem asistenčních služeb a připojištění.

„Asistenční služby využijete, pokud vám ve vozidle dojde benzín, vybije se baterie, zjistíte závadu, nebo pokud přeceníte své řidičské schopnosti a z místa nedokážete vyjet. Před odjezdem na hory si tedy zjistěte, na jaké asistenční služby máte nárok a v jakém limitu. Odtah vozidla je někdy limitován počtem kilometrů nebo maximální částkou za odtah. Do mobilu si uložte číslo na asistenční služby vaší pojišťovny. Zde vám vždy sdělí, na jaké služby a v jakém rozsahu máte nárok,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Pojištění

Abyste si svou dovolenou užili skutečně naplno a bez starostí, nezapomeňte na cestovní pojištění. S evropskou kartičkou pojištěnce sice máte v členských zemí EU nárok na stejnou péči, jakou mají místní obyvatelé, ne vždy je to ale výhodné či pohodlné. Někdy bude nejblíže soukromý lékař či ambulance, kde si budete muset sice vyšetření zaplatit, ale následně vám jej proplatí vaše pojišťovna. Kvalitní cestovní pojištění zahrnuje i pojištění odpovědnosti, ochranu osobních věcí a další položky, které se na dovolené mohou hodit. Za pár korun jste chráněni před výdaji, které v případě úrazů nebo škod na cizím zdraví a majetku mnohdy šplhají do statisícových částek. Což jsou situace, které se bohužel na sjezdovkách stávají, na tomto se šetřit rozhodně nevyplatí. Pečlivě prostudujte i pojistné limity pro léčebné limity a záchrannou službu včetně přepravy vrtulníkem.

Tipy pro ty, kteří se nevyráží jenom do Alp, ale pouze například do českých či slovenských hor

Pneumatiky

Jezdit v zimním období v horách na letních pneumatikách může být velký hazard. Zimní pneumatiky mají hrubší vzorek, jejich dezén nesmí být méně než 4 milimetry. Pneumatiky, které jsou sjeté a mají menší hloubku dezénu, mají delší brzdnou dráhu. Pneumatiky by měly být správně nahuštěné. Pokud by byly podhuštěné, opět se prodlužuje brzdná dráha a automobil se hůře ovládá. Pneumatiky by měly být pro zimní období nahuštěny o 0,2 baru více než doporučuje výrobce.

Sněhové řetězy

„Sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy vozu, ale pokud se chystáte do hor, je jistě prozíravé si je vzít s sebou. A ideálně dopředu vyzkoušet jejich nasazování. To mnohé z nás totiž od jejich použití odrazuje. Řetězy také mohou zabránit nepříjemné situaci, kdy zapadnete a můžete blokovat silnici nebo dlouho čekat na záchranu. V některých oblastech je jejich používání dokonce povinné, tyto silnice jsou označeny modrou značkou s pneumatikou,“ upozorňuje Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Další výbava

Parkování na horách není snadné a krytá garáž je spíše výjimkou. Proto si nezapomeňte košťátko na časté odmetávání sněhu po sněhové nadílce. Zkontrolujte také škrabku, nemrznoucí směs do ostřikovačů a rozmrazovací spreje na okna a na zámky, protože velký mráz může ochromit i centrální zamykací systém. Je vhodné také namazat gumy kolem dveří, aby v zimě nepřimrzly. Do auta přibalte také deku, vždy se ujistěte, že máte nabitý telefon.

Na co si dát pozor při řízení

Při cestě do horských středisek vás čeká mnoho stoupání a klesání. Jezděte na nižší převodový stupeň. Při sjezdech budete brzdit motorem a šetřit brzdy, aby se zbytečně nezahřívaly. Při cestě do kopce získáte větší výkon motoru a udržíte si tak rychlost. Při jízdě v serpentinách zůstávejte na své straně silnice. Pokud vás překvapí vánice, dbejte na dostatečnou vzdálenost od vozidla, které jede před vámi.